Téma dne

Geograf Romancov: Blízkovýchodní ruské ambasády už týdny šíří informace, že se Západ snaží vyhladovět svět. Obilí ale blokují Rusové

Téma dne

Geograf Romancov: Blízkovýchodní ruské ambasády už týdny šíří informace, že se Západ snaží vyhladovět svět. Obilí ale blokují Rusové
Přístav v ukrajinském Mikolajivu

Plus

„Rusko na blokování ukrajinských přístavů sice nevydělává, nicméně je to součást ruské válečné strategie, která jim může přinést výhody do budoucna. Kvůli nedostatku potravin by se totiž v řadě zemí zejména Afriky, mohlo podařit vyvolat obrovskou socioekonomickou nestabilitu. Ta může přerůst v politickou nestabilitu a následně až ke spuštění velké migrační vlny,“ popisuje v Tématu dne politický geograf Michael Romancov.
Šárka Fenyková

Hosté jsou:
Michael Romancov, politický geograf
Lenka Hrabalová, arabistka
Dana Večeřová, předsedkyně Potravinářské komory ČR
Dominik Tesár, zahraniční redakce Českého rozhlasu

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rusko dál blokuje ukrajinské přístavy v Černém moři a ztěžuje tak Ukrajině vývoz zemědělských komodit. Hrozí proto světu hladomor. Jak upozorňují představitelé zemí G7 a OSN, které státy jsou na dovozu obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny nejvíc závislé? A jak to ovlivní dostupnost potravin v Česku? Otázky pro téma dne. Dobrý poslech přeje Šárka Fenyková.

  • Téma dne ČRo.

  • Válka na Ukrajině může mít celosvětový dopad v podobě hladomoru. Německá ministryně pro rozvoj Sven já Schulzeová minulý týden na zasedání států G7 dokonce řekla, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Americký ministr zahraničí Antony Blinken zase ve čtvrtek na půdě OSN obvinil Rusko z toho, že na Ukrajině používá jídlo jako zbraň. Rusové podle něj zdržují dodávky jídla a jako rukojmí si tak berou nejen obyčejné Ukrajince, ale i miliony dalších lidí po celém světě. Rusko a Ukrajina dohromady produkují skoro třetinu světových dodávek obilí. Ukrajina je významný dodavatel kukuřice, ječmene nebo slunečnicového a řepkového oleje. Rusko a spřátelené Bělorusko jsou zase důležití vývozci zemědělských hnojiv. Bližší informace ohledně válkou zmítané obilnice Evropy, jak se někdy Ukrajině přezdívá. Dominik Tesár ze zahraniční redakce. Dobrý den. Dobré ráno. Jak to aktuálně vypadá na ukrajinských polích se je se ano, zazpívá se. Situace je ale samozřejmě komplikovanější než před válkou. Zkusme to ilustrovat na několika číslech. Ukrajině se daří dál zemědělské produkty exportovat. Zhruba za první polovinu května Ukrajinci vyvezli 643000 tun kukuřice a obilí, obilí. Oproti stejnému období v minulém roce je to ale výrazně méně. Skoro třikrát. V dubnu Ukrajiny exportovala přes milion tun těchto surovin, v březnu po začátku konfliktu s Ruskem jen 300000 tun. Před invazí Ukrajinci zvládali vyvézt i 6 milionů tun kukuřice a obilí měsíčně. Letošní sklizeň těchto plodin bude podle odhadů ukrajinského ministra zemědělství Mikuly selského výrazně menší, ale pořád poměrně vysoká.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají