Téma dne

Covid se zásadně změnil a vytvořil vlnu i uprostřed léta. Je to velmi neobvyklé, míní biochemik Trnka

Téma dne

Covid se zásadně změnil a vytvořil vlnu i uprostřed léta. Je to velmi neobvyklé, míní biochemik Trnka
Testování na covid

Plus

Počet lidí s pozitivním testem na covid-19 opět roste. Za pondělí, ale i za úterý bylo pozitivních víc než tisícovka testů. Můžou za to nakažlivější subvarianty omikronu BA.4 a BA.5, které ve vzorcích tvoří až 75 procent. „Rouška není hanba a tak stále platí doporučení k jejich nošení,“ připomíná náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). „Pokud se necítíte dobře, tak byste neměli chodit do zaměstnání a zůstat doma,“ dodává.
Šárka Fenyková

Hosté:
Josef Pavlovic, náměstek ministra zdravotnictví
Zdeněk Hostomský, hlavní řešitel a vědecký koordinátor Národní institut virologie a bakteriologie
Jan Trnka, biochemik, proděkan 3. LF UK, odborník Centra pro modelování biologických a společenských procesů
David Feltl, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
 

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Počty nakažených COVIDem-19 opět rostou a jsou vyšší než loni ve stejném období. Přitom ale neplatí žádná plošná opatření, která by šíření viru bránil. A bude se na tom něco měnit. Kdyby měla začít očkovací kampaň před podzimní vlnou a co v ní lze nově použít za argumenty? Aby se nechali naočkovat hlavně ohrožené skupiny obyvatel. A jak se na podzim chystají nemocnice? Otázky pro příští minuty. Tématem dne vás provede Šárka Fenyková.

  • Téma dne ČRo.

  • V Česku opět roste počet lidí, kteří měli pozitivní test na COVID-19. V pondělí i v úterý odhalily testy víc než 1000 případů za jeden den, což je nejvíc za poslední dva měsíce. Na vině jsou nakažlivější subvarianty omikronu označované jako b a d, b a pět ve vzorcích teď tvoří až 75 %. Počty nakažených se ale zvedají i jinde v Evropě. Do vysílání zvu po telefonu náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice z Pirátské strany. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají