Téma dne

Česko může pomocí předsednictví posunout pohled Unie na Rusko, myslí si bruselský zpravodaj Daněk

Téma dne

Česko může pomocí předsednictví posunout pohled Unie na Rusko, myslí si bruselský zpravodaj Daněk
Viktor Daněk

Plus

Poválečná obnova Ukrajiny by mohla být jednou z hlavních náplní českého předsednictví v Radě EU. Česko se řízení schůzek unijních zemí ujme už za týden a řešení následků války si stanovilo jako svou hlavní prioritu. „Česko začátkem října na Pražském hradě uspořádá neformální summit lídrů všech členských zemí EU a vláda by na něj chtěla pozvat také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského,“ nastiňuje bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk.
Renata Kropáčková

Hosté pořadu:
Viktor Daněk, bruselský zpravodaj Českého rozhlasu
Petr Krogman, Agromio, podnikatel v zemědělství na Ukrajině a prezident Ukrajinsko-české obchodní komory
Radomil Doležal, generální ředitel agentury Czech Trade
David Stulík, seniorní analytik bezpečnostního centra think-thanku Evropské hodnoty

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Poválečná obnova Ukrajiny by se mohla stát jednou z hlavních náplní českého předsednictví v Radě EU. Česko se řízení schůzek unijních zemí ujme už za týden a řešení následků války si stanovilo jako svou hlavní prioritu. Více si o tom řekneme s bruselským zpravodajem Viktorem Daňkem, se kterými jsme teď ve spojení. Dobrý den. Hezké ráno. Jaké ambice tedy ČR má, pokud jde o poválečnou obnovu Ukrajiny?

  • Česko začátkem října, jak známo, na Pražském hradě uspořádal neformální summit lídrů všech členských zemí EU a vláda by na něj chtěla pozvat také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V úvahách je také plán na uspořádání mezinárodní konference o poválečné o poválečné obnově země, která by měla zajistit také potřebné peníze. Jsou to ale všechno plány zatím ve stádiu úvah. Že jde o nejistý plán, ostatně premiér Petr Fiala z ODS při nedávném představování priorit předsednictví otevřeně připustil.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají