Téma dne

Část zdravotníků má postraumatickou poruchu. A veřejnost si to drama neumí uvědomit, říká psycholog

Téma dne

Část zdravotníků má postraumatickou poruchu. A veřejnost si to drama neumí uvědomit, říká psycholog
Také Oblastní nemocnice Jičín opět eviduje nárůst pacientů s koronavirem

Plus

Podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška je v současné době ve velmi rizkovému stavu na podpoře přístrojů více než 500 hospitalizovaných s covidem-19, tři čtvrtiny z nich nejsou očkovaní. Veřejnost si ale závažnost situace neumí uvědomit, říká psycholog Jan Kulhánek z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP): „Naše běžná zkušenost je, že se toho kromě nepříjemných omezení zase tolik neděje. Přitom svět nemocnic prožívá opravdu drama.“

 
Martin Matějka

Hosty byli:
Jan Kulhánek, psycholog, BISOP
Peter Sklienka, koordinátor intenzivní péče v Moravskoslezském kraji, staniční lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Fakultní nemocnice Ostrava
Martin Repko, předseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii, děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity
Ludmila Hamplová, novinářka, Zdravotnický deník

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Vysoká zátěž nemocnic bude trvat až do Vánoc. V ČT to řekl šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek. Česko je podle něj pod rizikovou hranicí 30 % pro obsazenost intenzivních lůžek každý den teď je do nemocnice přichází až 800 pacientů s COVIDem-19. Epidemie teď podle Duška stagnuje na rizikových hodnotách a další ukazatele, jako například podíl pozitivních testů se stále drží vysoko. Nákaza se navíc šíří i mezi rizikovými skupinami v nejtěžším stavu na přístroji ECMO, tedy na mimotělní podpoře života, je teď podle šéfa zdravotnických statistiků Duška přes 500 lidí. 76 % z nich nemá očkování. Naším prvním hostem v tématu dne je Jan Kulhánek, psycholog spolupracující s centrem pro modelování biologických a společenských procesů. Dobrý den.

  • Dobrý den. Po víkendových číslech je v nemocnicích s COVIDem-19 6338 pacientů. Více než 1000 z nich je ve vážném stavu. A váš kolega René Levínský nedávno mluvil o tom, že by hospitalizaci mohlo potřebovat až 15000 lidí. Na čem to tedy závisí?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají