Studio Leonardo

Výroba vody z pouštního vzduchu? MAGDA českých konstruktérů to dokáže i bez elektřiny

Studio Leonardo

Výroba vody z pouštního vzduchu? MAGDA českých konstruktérů to dokáže i bez elektřiny
Poušť Sahara

Plus

Čeští vědci umí získat pitnou vodu i v místech, kde je jen suchý pouštní vzduch a žádná elektřina. Nejen o zařízení MAGDA hovoří ve Studiu Leonardo výzkumný pracovník univerzitního Centra energeticky efektivních budov při ČVUT Nikola Pokorný.
Lenka Pištěková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak získávat pitnou vodu v místech, kde je jenom suchý pouštní vzduch a žádná elektrická přípojka? I o tom bude mluvit vědecko-výzkumný pracovník univerzitního centra energeticky efektivních budov patřícího pod pražské ČVUT. Nikola Pokorný. Vítejte ve studiu Leonardo. Dobrý den. Hezký poslech přeje Lenka Pištěková studiu.

  • Vy jste členem týmu českých vědců, kteří vyvinuli zařízení nazvaném Magda. Můžete vysvětlit tuto zkratku a taky princip, na kterém Magda pracuje?

  • Název Magda je akronym anglických slov mobil, auto. No moc. Watergate l From dezertér. Jedná se o zařízení, které má fungovat jako pohotovostní zdroj pitné vody. Jeho princip se zakládá na známé technologie průmyslového odvlhčování, kdy se využívá defekační kolo, které je schopné zachytit na svém povrchu vzdušnou vlhkost a díky tomu my jsme schopni vlastně si navlhčit pouštní vzduch, který je pak velmi snadné zkondenzovat na povrchu chladiče.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají