Studio Leonardo
Vulkanolog Brož: Život na Marsu? Jednou ho tam přinese člověk. Proto teď sonda sbírá vzorky povrchu
Studio Leonardo
Plus
Celkem tři vesmírné sondy by měly v příštích dnech dorazit k Marsu a začít sbírat data z atmosféry i povrchu rudé planety. Už dnes mají vědci jistotu, že na Marsu byla voda, formovala jeho povrch a že na i pod povrchem rudé planety je led. Stále ale víme málo o vulkanické činnosti nebo o tom, zda je na Marsu voda i v kapalném stavu. „Historie Marsu a ostatních planet v naši sluneční soustavě je si hodně podobná,“ vysvětluje ve Studiu Leonardo vesmírný vulkanolog Petr Brož.
Ondřej Čihák, Štěpán Sedláček
Přepis epizody
-
K Marsu míří ze země celkem tři sondy, které mají pomoct vyřešit mnohé nezodpovězené otázky o rudé planetě. Tou ústřední je, jestli jsou na Marsu známky života. Na to, jestli červené kameny přinesou první vědecký důkaz o mimozemském životě. A nejen o něm. Napětí čeká i můj dnešní host, kterým je vesmírný vulkanolog Petr Brož. Od mikrofonu vás zdraví Štěpán Sedláček.
-
Studio Leonardu.
-
Hostem dnešního pořadu je Petr Brož, planetolog a odborník na vulkanickou činnost a který působí jako vědecký pracovník na oddělení geodynamický Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Dobrý den. Dobrý den. Mars fascinuje lidi odnepaměti. Vědce i ne vědce. Vzpomenete si na to vaše první vážnější setkání s touto planetou? Byl tam nějaký moment, který předurčil zájem právě o čtvrtou planetu sluneční soustavy?