Studio Leonardo

Reprodukční bioložka Komrsková a její dva významné objevy týkající se početí lidského života

Studio Leonardo

Reprodukční bioložka Komrsková a její dva významné objevy týkající se početí lidského života
Vědkyně Kateřina Komrsková a nový protein

Plus

Velice úspěšný rok zažila reprodukční bioložka Kateřina Komrsková: připsala si hned dva významné objevy týkající se početí lidského života, které mohou v praxi pomoci při asistované reprodukci. Jeden se týká spermií, druhý vajíček. Oba jsou také završením osmnáctiletého, respektive dvacetiletého výzkumu týmu Komrskové.
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 18 let práce a 24 lidí v týmu. Objevili jsme různí protein na lidském vajíčku a pojmenovali ho mají a po řecké bohyni mateřství. Pod tímto pregnantním tweetem o 143 znacích a bez jakýchkoliv emocí sdílela v září 2022 na sociální síti svůj vědecký článek v časopise Science Advances. Popisuje v něm průlomový objev tzv. proteinu života, díky němuž mohou spermie do vajíčka proniknout, a dojde tak k početí nového lidského života. Jak to, že protein dosud nebyl znám a jaké to je věnovat se tak dlouho tak mravenčí práci a docílit tak velkolepého výsledku. Hostem následujících minut je doc. Kateřina Komrsková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Biotechnologického ústavu Akademie věd, kde vede laboratoř reprodukční biologie. A také vedoucí onoho mezinárodního týmu, který objev proteinu života učinil. Vítejte ve vysílání. Dobrý den. Dobrý den. A u poslechu vás vítá Daniela Vrbová, studio Leonardo.

  • Vy jste momentálně je o 10 hodin napřed, protože tento rozhovor spolu vedeme do Austrálie, kde pobýváte na stáži. Teď jsem málem řekla na pláži, ale jste na stáži. Co je jejím předmětem?

  • Ano, je to tak. Rozhodně je to špičková věda v oblasti reprodukce. Je zde několik významných skupin, se kterými má možnost osobně spolupracovat a rozšířit tak vědecké poznání a diskuse, jsou doopravdy přínosem. Důležitou náplní je také dokončení projektu ve spolupráci s hostující laboratoří na Hudson institut, kde připravujeme nyní společnou publikaci. No a v neposlední řadě je mimo určitým posláním zde zprostředkovat i memorandum k podpoře výměnných doktorských stáží právě mezi naší přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy a montáž univerzitou a přidruženými vědeckými instituty na obou stranách. Je to snaha, která by měla umožnit novým talentovaným začínajícím vědcům získat zkušenosti odsud. A rozhodně bych chtěla poděkovat podpoře Akademie věd za toto vlastně možnost krátkodobé stáže.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají