Studio Leonardo

Proč jsme potřebovali babičky? Sbíraly potravu, tím jsme získali náskok před jinými lidoopy, vysvětluje vědkyně Hawkesová

Studio Leonardo

Proč jsme potřebovali babičky? Sbíraly potravu, tím jsme získali náskok před jinými lidoopy, vysvětluje vědkyně Hawkesová
Babička (ilustrační foto)

Plus

Velký mozek, sociální kontakty nebo monogamní život ve stabilních párech je to, co nás odlišuje od ostatních lidoopů. Jaký vliv na to měla role babiček ve společnosti, takzvanou babičkovské hypotéze, zkoumá americká antropoložka Kristen Hawkesová z univerzity v Utahu. „Od ostatních lidoopů náš odlišuje to, že ženy pokračují ve zdravém a produktivním životě dlouho poté, co přestanou být plodné, tedy fáze života po menopauze. Jsme jediní primáti, kteří to mají,“ vyzdvihuje.
Martin Srb

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Velký mozek, sociální kontakty nebo monogamní život ve stabilních párech. To jsou znaky, které podle antropologů odlišují člověka od ostatních lidoopů a objevily se v době, kdy naši předkové žili jako lovci a sběrači.

  • Jedna z teorií je vysvětluje tím, že se lidský věk prodloužil a bylo tak možné, aby se babičky starali o svá vnoučata. A právě o teorii babiček budeme mluvit.

  • V následující půlhodině.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají