Studio Leonardo

Nanomateriály ve velkém míří do oblasti ochrany památek, vysvětluje fyzikální chemik Rathouský

Studio Leonardo

Nanomateriály ve velkém míří do oblasti ochrany památek, vysvětluje fyzikální chemik Rathouský
Hrad Rychmburk

Plus

Co všechno dokážou nanotechnologie při ochraně a restaurování památek? Hostem Studia Leonardo je fyzikální chemik Jiří Rathouský, vedoucí Centra pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií Akademie věd České republiky.
Eva Kézrová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Krásně opravené památky jsou chloubou nejednoho našeho města. A když jde člověk kolem, tak se mnohdy neubrání pocitu, že ti památkáře jsou opravdu hodně šikovní. Ale víte, že velký podíl na tom mají třeba také chemici a vědce vůbec. Za 30 let se výrazně změnily používané materiály a postupy při obnově historických skvostů, přičemž hlavní je samozřejmě památku nepoškodil. A to je doménou především nanomateriálů, které dokáží v památkové ochraně doslova neuvěřitelné věci. Už za chvíli vás o tom přesvědčí náš dnešní host, fyzikální chemik Jiří Rathouský. Příjemný poslech přeje Eva Kézrová.

  • Studiu.

  • Hostem studia Leonardo je Ing. Jiří Rathouský z Centra pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií Akademie věd ČR, který najdeme v ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského. Tak to bylo docela dlouhé představení a moc děkuji, že jste přišel k nám do studia domů. Taky rád.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají