Studio Leonardo

Fúzní reaktor ITER už brzy vyprodukuje desetkrát víc energie, než do něj vložíme, slibuje fyzik

Studio Leonardo

Fúzní reaktor ITER už brzy vyprodukuje desetkrát víc energie, než do něj vložíme, slibuje fyzik
Dva technici provádějící údržbu wolframového prostředí v tokamaku v ustáleném stavu v Cadarache ve Francii

Plus

Před 70 lety byla myšlenka využití jaderné fúze něčím, co většina vědeckého světa považovala za nápad z říše science fiction. V nejbližších několika letech by ale měl být spuštěn první takový velký reaktor a v polovině století by tato technologie mohla zcela změnit pozemskou energetiku.
Martin Srb

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hřát žhavé plazma na teplotu 100 milionů °C a udržet ho ve zhuštěném stavu. To spotřebuje mnoho energie. Když se to ale podaří, může se mnohem více energie uvolnit. Vědci to hodlají potvrdit už za několik let. Jak pokračuje výstavba největšího fyzikálního experimentu v dějinách a jak světovou vědeckou spolupráci na něm poznamenala ruská agrese, rozebereme v následujících minutách. Nerušený poslech ČRo Plus přeje Martin Srb.

  • Náš pořad je dnes hostem na ústavu fyziky plazmatu Akademie věd a našim vědeckým hostitelem je ředitel ústavu doc. Radomír Pánek.

  • Dobrý den. Dobrý den. Pane docente, to slovo plazma může ve vědě znamenat různé věci podle toho, v jakém oboru se pohybujeme. Připomeňte, prosím, co tedy znamená plazma z toho hlediska fyzikálního?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají