Speciál

Putin se dostal za hranu a určitě si bude dál s Unií hrát, komentuje částečné obnovení dodávek ruského plynu expremiér Topolánek

Speciál

Putin se dostal za hranu a určitě si bude dál s Unií hrát, komentuje částečné obnovení dodávek ruského plynu expremiér Topolánek
Mirek Topolánek na 30.sjezdu ODS

Plus

Po pravidelné desetidenní údržbě plynovodu Nord Stream 1 už zase proudí do Evropské unie ruský plyn. Obnovení dodávek plynu hlavně znamená více času na naplnění zásobníků a na šetření. „Situace bude pořád takto napjatá a válka to pouze obnažila,“ říká ve Speciálu bývalý premiér Mirek Topolánek, který je dnes předsedou Výkonné rady Teplárenského sdružení.
Jan Pokorný

Hosté:
Petr Třešňák (Piráti), náměstek ministra průmyslu 
Mirek Topolánek, expremiér a předseda Výkonné rady Teplárenského sdružení 
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy pro hospodářskou politiku 
Petr Šmelhaus,vedoucí právního oddělení spotřebitelského časopisu dTest 

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobré poledne. Ten dnešní speciál věnujeme zejména energetické situaci. Ráno přišla zpráva, že po pravidelné desetidenní údržbě plynovodu Nord Stream jedna začal tímto potrubím opět proudit ruský plyn do EU. Obnovení dodávek plynu přes Nord Stream jedna znamená více času na naplnění zásobníků. Je krizová situace tímto zažehnána, anebo jenom částečně a jak se rozumně připravit na následující nevyzpytatelné období? I tomu se bude věnovat dnešní speciál Radiožurnálu a ČRo Plus. Dobrý poslech.

  • Speciální vysílání Radiožurnálu a ČRo Plus.

  • Buďte v klidu, nic se neděje. Společnost Gazprom je připravena dostat dostat svým závazkům ve vývozu plynu, ujišťoval ruský prezident při úterní návštěvě Teheránu v souvislosti s nejistotou, která provázela pravidelnou odstávku plynovodu Nord Stream jedna dnes ráno, jak už jsme říkali, před půl sedmou, jsme se dozvěděli, že plyn touto klíčovou soustavou pro dodávky ruské suroviny na západ začal proudit zatím v omezené míře v den, kdy má desetidenní odstávka teprve skončit. Západ ale už dávno bere proklamace šéfa Kremlu se značnou rezervou a ve středu představila Evropská komise návrh celounijních ho patnáctiprocentního pokusu o úspory ve spotřebě plynu jak v domácnostech, tak ve firmách. Podle premiéra Petra Fialy, premiéra předsedající země sedmadvacítky, je i Česko připraveno v nadcházející topné sezoně omezit spotřebu plynu o oněch 15 % s tím, že tento postup zajistí vzájemnou solidaritu unijních členů, pokud jde o zásoby strategické suroviny.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají