Speciál Radiožurnálu

Exploze rakety v Polsku: Západ vybízí ke klidu, ale chce jednat o preventivní ochraně západní hranice EU

Speciál Radiožurnálu

Exploze rakety v Polsku: Západ vybízí ke klidu, ale chce jednat o preventivní ochraně západní hranice EU
Kráter na místě sušičky obilí, kde v Polsku došlo k výbuchu

Radiožurnál

Raketový zásah sušičky obilí na východě Polska nedaleko hranic s Ukrajinou zabil v úterý dva lidi a vyvolal neklid na mezinárodní scéně. Ukrajina viní Rusko, západní politici vyzývají ke klidu a varují před unáhlenými soudy. Zatím není jasné, kdo raketu ruské výroby vystřelil. Jsou obavy z eskalace konfliktu a jeho rozšíření mimo území Ukrajiny na místě? Poslechněte si celý speciál Radiožurnálu.
Jan Pokorný

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý den. V rozjitřené atmosféře je každá špatná zpráva ještě horší zprávou, zejména když hned není jasné, co se vlastně stalo. Od večera informujeme o tom, že v polské vsi přebudovat nedaleko hranic s Ukrajinou dopadla raketa zřejmě vyrobená v Rusku. Polské ministerstvo zahraničí neříká, kdo raketu vystřelil. Moskva své zapojení popřel a pohybujeme se tedy na docela dlouhé přímce od chyby, náhody, provokace až po záměrný čin. Těch verzí je několik. Radiožurnál a plus zařazují speciál nikoliv se záměrem vyvolat ještě větší nervozitu, naopak pokusit se věcně popsat, co se stalo, jaké jsou reakce a vůbec v jaké fázi je momentálně ruská invaze na Ukrajinu.

  • Speciál radiožurnálu a českého jsem +. A na začátku speciálu míříme přímo do polského přebudovat, kam měla raketa dopadnout. Je tam zahraniční zpravodaj ČT Jan Šilhan. Jane, dobré ráno.

  • Dobré ráno vám i tak tu ČRo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají