Souvislosti Plus

Sudety se nevzchopily ani po roce 1989. Je otázka, jestli máme politické nástroje, které by to změnily, soudí politolog Balík

Souvislosti Plus

Sudety se nevzchopily ani po roce 1989. Je otázka, jestli máme politické nástroje, které by to změnily, soudí politolog Balík
Stanislav Balík

Plus

Ať se ve veřejné sféře děje cokoli, Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj, tedy bývalé Sudety, se na mapě často od zbytku České republiky odlišují. A stejně jako po každých volbách v minulosti se tak stalo i po těch nedávných prezidentských. Následně ale i tak přišly politické sliby pomoci těmto krajům postiženým strukturálně, které obsazují první příčky v ukazatelích, jako je chudoba, počet exekucí, nejnižší počet lidí s vysokoškolským vzděláním či nižší věk dožití.
Patricie Polanská

Hosté:
Sarah Komasová, analytička Ústavu empirických výzkumů STEM
Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje z hnutí ANO
Stanislav Balík, politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ústecký, karlovarský a severomoravský kraj. Zdá se, že ať se ve veřejné sféře děje cokoli, tyto tři regiony, bývalé Sudety se budou na mapě vždy odlišovat. A stejně jako po každých volbách v minulosti se tak stalo i po těch nedávných prezidentských. Stejně tak přišlo vzápětí upřímné podivení a politické sliby pomoci krajům postiženým strukturálně, které obsazují první příčky v ukazatelích, jako je chudoba, počet exekucí, nejnižší počet lidí s vysokoškolským vzděláním, nižší věk dožití apod.. Proč zatím žádná vláda nenašla recept na účinnou pomoc těmto oblastem? A opravdu jde o jiný svět myšlenkově i hodnotově? I o tom se budeme bavit v dnešních souvislostech, u kterých vás vítá Patricie Polanská.

  • Souvislosti Plus.

  • Mými dnešními hosty jsou Sarah Thomasová, analytička ústavou empirických studií STEM. Dobrý den. Dobrý den. Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje z hnutí ANO. I vám přeji dobrý den. Děkuji za pozvání. A politolog Stanislav Balík z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity zdravím do Brna. Vím. Do Brna. Dobrý den. Tak já se nejdřív asi na úvod obrátím na paní Thomasovou. Co ukazují vaše čísla? Co víme o těchto oblastech, s čím se liší od zbytku republiky z pohledu sociologických dat a empirických dat? A liší se opravdu tak výrazně?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají