Souvislosti Plus

Platíme ženy za to, aby byly doma, nepracovaly a aby si přerušily a zkazily životní kariéru, říká ekonom Münich

Souvislosti Plus

Platíme ženy za to, aby byly doma, nepracovaly a aby si přerušily a zkazily životní kariéru, říká ekonom Münich
Pay gap, žena v kanceláři, kancelářská práce, ilustrační

Plus

Pay gap nebo také průměrný rozdíl mezi platovým ohodnocením pracujících žen a mužů je na debatním stole České republiky už nějakou dobu. Přesto jde o problém, který se stále nevyřešil, ačkoliv okolní země mají v tomto ohledu pevně vybudované základy, na kterých staví. Jak vypadá pay gap v České republice a co musí stát i firmy udělat proto, aby došlo k rovnému platovému ohodnocení všech lidí na pracovišti?
Patricie Polanská

Hosté: 
Lenka Šťastná, zakladatelka konference Equal Pay Day
Daniel Münich, výkonný ředitel think-tanku IDEA při CERGE-EI
Andrea Gontkovičová, generální ředitelka Philip Morris ČR, Slovensko, Maďarsko a členka představenstva Svazu průmyslu a dopravy

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Krizové období COVIDu, stejně jako současná krize energetická a ekonomická může mít podle řady předpovědí vliv na podobu práce a trhu práce. Možná budeme pracovat více z domova. Snad se ještě víc zrychlí robotizace a automatizace. Možná dojde k dlouhodobějšímu oslabení sektoru služeb a ještě dramatičtěji poroste poptávka po lidech, kteří budou schopni se učit novým věcem a přizpůsobovat se poptávce. To všechno se nějakým způsobem vzápětí dotkne i našich peněženek, ať jsme v pozici zaměstnavatelů, zaměstnanců soukromého i veřejného sektoru. V této souvislosti nás dnes bude zajímat, jak se celá situace promítla do dlouhodobého sporu o rovné odměňování mužů a žen a vůbec rovnosti obou pohlaví. Při poslechu dnešního pořadu vás vítá Patricie Polanská.

  • Souvislosti Plus.

  • Mými hosty jsou Andrea Gontkovičová, generální ředitelka Philip Morris ČR, Slovensko, Maďarsko a také členka představenstva Svazu průmyslu a dopravy. Dobrý den. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají