Souvislosti Plus

Mezi ekonomickými, sociálními a duševními problémy je obousměrný vztah, naznačuje ředitel ústavu duševního zdraví Winkler

Souvislosti Plus

Mezi ekonomickými, sociálními a duševními problémy je obousměrný vztah, naznačuje ředitel ústavu duševního zdraví Winkler
Petr Winkler z NÚDZ

Plus

Chudoba je podle odborníků rizikovým faktorem pro rozvoj duševních onemocnění. Z nových dat projektu Česko 2022: Život k nezaplacení, který připravuje výzkumná agentura PAQ Research a Český rozhlas zaměřený na ekonomický vývoj domácností, vyplývá, že dlouhodobě nejhorší stav duševního zdraví hlásí lidé v těžké ekonomické situaci. V kontrastu s tím mezi vysokopříjmovými lidmi s vysokými zbytkovými příjmy míra depresí a úzkostí stagnuje.
Karolína Kašparová, Lukáš Matoška

HOSTÉ:
Michaela Kudrnáčová, socioložka z PAQ
Petr Winkler, ředitel Národního ústavu duševního zdraví, bývalý vedoucí odd. Výzkumného programu sociální psychiatrie
Lucie Vidovićová, socioložka, Fakulta sociálních studií MUNI 
Daniel Hůle, analytik organizace Člověk v tísni, který se specializuje na dluhové poradenství

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co se děje s duševním zdravím lidí, když kvůli zdražování chudnou? A které skupiny obyvatel za poslední měsíce častěji trpí úzkostmi? Vědí tito lidé, kdy už by měli vyhledat psychologickou pomoc? A je pomoc, která se jim nabízí, včetně té sociální, dostatečná? Co znamená pro společnost, že přibylo lidí, kterým se zhoršil o duševní zdraví. A co to může znamenat pro soužití Čechů s ukrajinskými uprchlíky? Pokusíme se odpovědět. Dobrý poslech přeje Lukáš Matoška.

  • Souvislosti Plus.

  • Pod hlavičkou Česko 2022 život k nezaplacení mapujeme dopady zdražování na českou společnost. V projektu, na kterém se podílí i ČRo a organizace PAQ Research, se tentokrát zaměřujeme na to, jak se v poslední době proměnilo duševní zdraví společnosti. A prvním hostem souvislostí. Plus je proto socioložka spektry se roč. Michaela Kudrnáčová, která nás seznámí s těmi novými zjištěními. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají