Souvislosti Plus

Hypotéky jsou stále ještě levné, lidé si půjčují pod inflací, hodnotí Novotný z Investičního webu

Souvislosti Plus

Hypotéky jsou stále ještě levné, lidé si půjčují pod inflací, hodnotí Novotný z Investičního webu
Bydlení

Plus

350 miliard korun. Tolik podle údajů bank Češi na svých účtech našetřili za poslední rok a půl během pandemie. A celá řada z nich se teď ohlíží po tom, kam peníze investovat. „Pokud ty peníze leží na účtech, které dnes vykazují reálný výnos – tedy očištěno právě o inflaci – třeba minus tři procenta, budou se lidé snažit je vrátit do ekonomiky,“ vysvětluje Jakub Seidler, hlavní ekonom bankovní asociace.
Václav Pešička

Hosté Souvislostí Plus jsou:
Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady
Petr Novotný, šéfredaktor Investičního webu
Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace
Petr Morcinek, majitel M&M Reality

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nákupy se Čechům prodražují nejrychleji od celosvětové finanční krize z let 2008. Spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly o čtyři % a jednu desetinu tedy podle měření českých statistiků zdražuje téměř vše. Česko ale není výjimkou a podobný problém řeší i ostatní státy v Evropě a vlastně po celém světě. Kam až se může inflace vyšplhat a mohou s ní centrální banky účinně bojovat prostřednictvím úrokových sazeb? Koho inflace ohrožuje nejvíce a kdo na ní například vydělá? I o tom budou dnešní Souvislosti Plus, jejichž obohacující poslech vám přeje Václav Pešička.

  • Souvislosti Plus.

  • Dlouhé roky jsme v Česku inflaci až tak moc neřešili a centrální banka dopovala ekonomický růst rekordně nízkými úrokovými sazbami. Pak se ale situace začala měnit a navíc přišla koronavirová krize, která zastavila globální dodavatelské řetězce a nedostatek komodit a materiálu, vyšponovali jejich ceny do nečekaných výšin. Firmy tak logicky zdražily své výrobky i služby. To je velmi hrubý popis současného stavu, se kterým zatím nic zásadního neudělalo ani dosavadní navyšování úroků centrální bankou. Inflace je v Česku zvýšená už třetím rokem a dnes o tématu inflace budeme diskutovat společně s Evou Zamrazilovou, předsedkyní Národní rozpočtové rady a bývalou členkou bankovní rady ČNB.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají