Rozhovory Radiožurnálu

Na Zemi už žije víc než 8 miliard lidí. Ta poslední přibyla během 11 let

Rozhovory Radiožurnálu

Na Zemi už žije víc než 8 miliard lidí. Ta poslední přibyla během 11 let
Podle propočtů OSN právě překročila globální populace hranici osmi miliard

Radiožurnál

„Dnes máme příležitost k oslavám naší rozmanitosti a pokroku, ale i k připomínce, že společně sdílíme odpovědnost vůči této planetě,“ uvedl generální tajemník OSN Antonio Guterres, když oznámil, že podle propočtů této organizace právě dnes překročila globální populace hranici osmi miliard. Jaké jsou vyhlídky na další desetiletí a unese planeta rostoucí demografickou zátěž?
Tomáš Pavlíček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dnes máme příležitost k oslavám naší rozmanitosti a pokroku, ale i k připomínce, že společně sdílíme odpovědnost vůči této planetě, uvedl generální tajemník UN Antonio Guterres, když oznámil, že podle propočtů této organizace právě dnes překročila globální populace hranici osmi miliard. Jde o rámcový odhad a tento milník mohl být podle OSN dosažen i před několika měsíci až rokem, přičemž další miliarda přibyla na zemi za zhruba 11 let. Nejvýraznější podíl na této křivce mají země Afriky a jižní Asie a nejlidnatějšími státy jsou Čína a Indie s téměř jednou a půl miliardou obyvatel. Naše pozvání přijal prof. Jitka Rychtaříková z katedry demografie a k jeho demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Dobrý den. Dobrý den. Pokud OSN uvádí, že ten populační milník připadá podle nejvěrohodnějších odhadů na dnešek, dá se říci, že jde v podstatě o symbolický i popularizační mezník?

  • No určitě, jedná se o symbolické datum, protože na rozdíl od vyspělých zemích, když si vezmeme například subsaharskou Afriku, tak tam data jsou neúplná a nejsou tedy přesná. Nicméně můžeme říct, že pokud jde o těch osm miliard, určitě jich bylo dosaženo v tomto roce 2022.

  • Tak když jste zmínila státy subsaharské Afriky, Oni se na tom populačním růstu podílely lidí z docela významné části. Jaký faktor tu hraje roli? Především no, pokud jde o státy subsaharské Afriky, tím a je nejrychlejší populační růst. A tento populační růst souvisí s velmi vysokou úrovní porodnosti, protože když si vezmeme ukazatel průměrný počet živě narozených dětí na jednu ženu, tak v subsaharské Africe ještě dnes je to 4,6, zatímco si celosvětově to je 2,3. A když si vezmeme příklad ČR za rok 2021, tak tento průměrný počet živě narozených dětí na jednu ženu v reprodukčním věku byl 1,8, ale nicméně pozitivní je to, že v zásadě už celosvětově od 70. let dochází ke snižování relativních populačních přírůstků. To znamená, že nedojde k tomu, čeho se všichni obávali v 60. letech a psali tedy o populační bombě nebo o populační explozi. To už se opravdu nemusíme obávat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají