Reportáže zahraničních zpravodajů

Rafting si můžete dopřát i v Libanonu. Na řece Orontes budete sjíždět i starověké jezy

Reportáže zahraničních zpravodajů

Rafting si můžete dopřát i v Libanonu. Na řece Orontes budete sjíždět i starověké jezy
Na horním Orontu je 5 vodopádů, nebo spíš historických jezů, a ten poslední je 8 metrů vysoký

Plus

V Jordánsku se můžete vydat na prohlídku ruin pevnosti přímo v metropoli Ammánu. V centru Sarajeva nahlédneme do dílny, kde zdobí tradiční kovotepci - kazandžijové - plechové džezvy. Na chlebové polévce, tradičním jídle bavorských chudých, si pochutnával i král rokenrolu Elvis Presley. Připravila Jitka Malá.
Jitka Malá

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mezi zeměmi, kam se jezdí na rafting, najdete trochu překvapivě i Libanon. Pramení tam znám a říkal o rok na horním toku. Je docela rychlá a užijete si na ní i několik vodopádů. V nedalekém Jordánsku si naopak můžete dopřát turistiku mnohem klidnější prohlídku jedinečných historických památek. Jednou z nich jsou ruiny pevnosti přímo v jordánské metropoli Ammánu. Pokud zaslechnete v centru Sarajeva plechové klepání, pravděpodobně jste se nachomýtli k tomu, jak tradiční kovotepci Kazaň žiji v zdobí jazz vy. V těch se pak vaří tradiční bosenská káva, ke které se přikusují dezerty sladké až hrůza. Na kávu plynule navážeme chlebovou polévkou, tradičním jídlem bavorských chudý. Je tak dobrá, že si na ní kdy si pochutnával i král rokenrolu Elvis Presley.

  • Reportáže zahraničních zpravodajů.

  • Evropané ji znají jako o Ron test, obyvatelé Blízkého východu jako Asii. Řeka dlouhá 600 km pramení v libanonských horách, protéká Sýrií a do Středozemního moře se vlévá u turecké Antalye. Asii znamená rebelka. Prý se tak jmenuje, protože jako jediná řeka v regionu teď je opačně, tedy od jihu na sever. A tuto rebelku můžete zkusit sjet na horním toku, třeba na raftu. Jak s potěšením reportuje náš blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček. Budete sjíždět starověké jezy, pomocí kterých přivedla královna ženu bije vodu do 200 km vzdálené oázy Palmýry?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají