Reportáže Radiožurnálu

Hodně lidí zmizelo beze stopy. Teď nacházejí mrtvoly s prostřelenou hlavou, popisuje žena, která přežila okupaci Izjumu

Reportáže Radiožurnálu

Hodně lidí zmizelo beze stopy. Teď nacházejí mrtvoly s prostřelenou hlavou, popisuje žena, která přežila okupaci Izjumu
Podle oficiálních informací, které nám podal Dimitro Ševčuk, šéf týmu vyšetřování válečných zločinů prokuratury, ještě není jasný celkový počet lidí, kteří jsou tady pohřbeni.

Radiožurnál

Borovicové háje na severovýchodě Ukrajiny vydávají další otřesná svědectví o ruské invazi. Z hrobů u města Izjum za tři dny exhumovali přes 170 těl obětí – vojáků i civilistů, a to včetně žen a dětí. Kreml v pondělí označil obvinění, že ruské invazní jednotky spáchaly na území nedávno osvobozené Charkovské oblasti, kde leží také Izjum, za lež. Přímo na místo improvizovaného hřbitova, kde leží na 450 těl, se vypravil také náš zvláštní zpravodaj Martin Dorazín.
Martin Dorazín

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Přijeli jsme na okraji města Izjum. Tady začínají borovicové lesy. Tady měli Rusové zakopané v tom písku své tanky a další vojenskou techniku. Je tady obrovská spousta. Já mám po ruské armádě, ale to bohužel nejsou ty jámy, ke kterým teď jdeme. A i tady policejní auta a stan. A na zemi spousta bílých a černých pytlů. Ta jsou těla těch, které exhumovali dnes. Tady jsou hroby očíslované, bezejmenné 127, 126, o 25. Tady je jedno z mála jmen na kříže. Raisa Trifonov. Nad Kačenková zahynula 17. dubna 2022 celý les plný hrobu. Napočítali jich 445. Plus jeden hromadný. Právě exhumovali jedno z těl přede mnou po pravé straně. Čtyři experti je v bílých kombinézách vytahují tělo zabalené do nějakého prostěradla. Potřebují k tomu popruhy, aby se ty ostatky nerozlámali úplně. Z. Vidíme nohy toho člověka, na kterých jsou kalhoty nebo punčocháče. A já si si lepší nasadit masku, protože ten zápach začíná být nesnesitelný.

  • Okrouhlický z virů.

  • Tak na tento hřbitov přišla také paní Ljudmila hledat ostatky svého muže a své tchyně. Paní Ludmila má v té celé hrůze malinký alespoň kousek štěstí, že si pamatuje, kde zahrabali jejího manžela. Neví ale, kde je hrob.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají