Reportáže Radiožurnálu
Během války vozily vojáky, po ní cestující. Druhou loď Queen Elizabeth pokřtila královna před 55 lety
Reportáže Radiožurnálu

Radiožurnál
Celkem byly tři – všechny se jménem Queen Elizabeth. Ta nejnovější stále brázdí oceány. Druhá slouží jako hotel v Dubaji. První už neexistuje. Zaoceánský parník Queen Elizabeth 2 pokřtila zesnulá britská královna přesně před 55 lety. Během války o Falklandy vozila vojáky stejně jako její předchůdkyně. Poslechněte si reportáž o osudech tří lodí se stejným jménem.
Helena Berková
Přepis epizody
-
No dobře. Tak pane, podívejte, Queen Elizabeth.
-
Volá jedna postava ve filmu myš, která řvala, zatímco diváci sledují, jak po plátně pluje majestátní parník o výtlaku skoro 84000 tun. Queen Elizabeth byla svého času největší loď na světě. Na délku měřila 314 m a na výšku 71 m. Vyrobili ji ve skotském klid venku. Chlouba společnosti Kynard měla vozit cestující z britského Southamptonu do New Yorku. Než ale stačila absolvovat testy na moři, vypukla druhá světová válka. Po něm i Winston Churchill, tehdejší první lord admirality, nařídil převézt loď do bezpečí. Queen Elizabeth dostala nový nátěr, vojenskou šeď. V roce 1940 zamířila ze Skotska na jih Anglie.
-
Má především z doků, vyplulo tajně, vzpomínal Jan Braun, bývalý ředitel loděnic. Klid banku. Během plavby do Southamptonu loď změnila kurz na New York. Ukázalo se, že to bylo moudré rozhodnutí, protože v den, kdy měla připlout na jih Anglie, Němci s autem bombardovali Queen Elizabeth kličkovala Atlantikem, musela se vyhýbat německým ponorkám a dodržovat rádiový klid. Po šesti dnech zakotvila v New Yorku. Je v bezpečí newyorského přístavu se tehdy poprvé a naposled setkali tři největší zaoceánské lodě své doby britské parníky Queen m a Queen Elizabeth a francouzská Normandie za války sloužily k transportu vojáků. Queen Elizabeth jich přepravila celkem na tři čtvrtě milionu a urazila přitom více než 800000 km. Svému účelu přepravě cestujících přes Atlantik začala sloužit až po válce ukládají Dyje.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Pletichy, korzety a valčíky. Císařovna Sissi je pohádka o Popelce i habsburská odpověď na Korunu
Čelisti
-
Petra Soukupová: Věci, na které nastal čas
Četba na pokračování
-
Miloš Urban: Santiniho jazyk
Četba na pokračování
-
Jeffrey Archer: Ani o dolar víc, ani o dolar míň
Hra na neděli
-
František Pavlíček: Nesmrtelný Achilleus
Hra na sobotu
-
Petr Vodička: Vraždy jako z pohádky
Tip mujRozhlas
-
Magdaléna Platzová: Nějaký ostrov. Vánoce ve Středomoří, daleko od rodin a všednodenních starostí
Povídka
-
Arthur Conan Doyle: Osamělá cyklistka. Sherlock Holmes opět v akci
Setkání s literaturou
-
Miloš Urban: Host u tabule. Příběh vdovce, u kterého na Štědrý den zaklepe na dveře mladá dívka
Povídkové čtení na víkend
-
Divadla v Hradci a Pardubicích si nekonkurují, mají jiný repertoár, říká režisér Pavel Khek
Kdo umí, ten umí