Reportáže Radiožurnálu

Během války vozily vojáky, po ní cestující. Druhou loď Queen Elizabeth pokřtila královna před 55 lety

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Reportáže Radiožurnálu

Během války vozily vojáky, po ní cestující. Druhou loď Queen Elizabeth pokřtila královna před 55 lety
Druhá z lodí pokřtěných jako HMS Queen Elizabeth slouží jako hotel v Dubaji

Radiožurnál

Celkem byly tři – všechny se jménem Queen Elizabeth. Ta nejnovější stále brázdí oceány. Druhá slouží jako hotel v Dubaji. První už neexistuje. Zaoceánský parník Queen Elizabeth 2 pokřtila zesnulá britská královna přesně před 55 lety. Během války o Falklandy vozila vojáky stejně jako její předchůdkyně. Poslechněte si reportáž o osudech tří lodí se stejným jménem.
Helena Berková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • No dobře. Tak pane, podívejte, Queen Elizabeth.

  • Volá jedna postava ve filmu myš, která řvala, zatímco diváci sledují, jak po plátně pluje majestátní parník o výtlaku skoro 84000 tun. Queen Elizabeth byla svého času největší loď na světě. Na délku měřila 314 m a na výšku 71 m. Vyrobili ji ve skotském klid venku. Chlouba společnosti Kynard měla vozit cestující z britského Southamptonu do New Yorku. Než ale stačila absolvovat testy na moři, vypukla druhá světová válka. Po něm i Winston Churchill, tehdejší první lord admirality, nařídil převézt loď do bezpečí. Queen Elizabeth dostala nový nátěr, vojenskou šeď. V roce 1940 zamířila ze Skotska na jih Anglie.

  • Má především z doků, vyplulo tajně, vzpomínal Jan Braun, bývalý ředitel loděnic. Klid banku. Během plavby do Southamptonu loď změnila kurz na New York. Ukázalo se, že to bylo moudré rozhodnutí, protože v den, kdy měla připlout na jih Anglie, Němci s autem bombardovali Queen Elizabeth kličkovala Atlantikem, musela se vyhýbat německým ponorkám a dodržovat rádiový klid. Po šesti dnech zakotvila v New Yorku. Je v bezpečí newyorského přístavu se tehdy poprvé a naposled setkali tři největší zaoceánské lodě své doby britské parníky Queen m a Queen Elizabeth a francouzská Normandie za války sloužily k transportu vojáků. Queen Elizabeth jich přepravila celkem na tři čtvrtě milionu a urazila přitom více než 800000 km. Svému účelu přepravě cestujících přes Atlantik začala sloužit až po válce ukládají Dyje.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají