Reportáže Radiožurnálu

Během války vozily vojáky, po ní cestující. Druhou loď Queen Elizabeth pokřtila královna před 55 lety

Reportáže Radiožurnálu

Během války vozily vojáky, po ní cestující. Druhou loď Queen Elizabeth pokřtila královna před 55 lety
Druhá z lodí pokřtěných jako HMS Queen Elizabeth slouží jako hotel v Dubaji

Radiožurnál

Celkem byly tři – všechny se jménem Queen Elizabeth. Ta nejnovější stále brázdí oceány. Druhá slouží jako hotel v Dubaji. První už neexistuje. Zaoceánský parník Queen Elizabeth 2 pokřtila zesnulá britská královna přesně před 55 lety. Během války o Falklandy vozila vojáky stejně jako její předchůdkyně. Poslechněte si reportáž o osudech tří lodí se stejným jménem.
Helena Berková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • No dobře. Tak pane, podívejte, Queen Elizabeth.

  • Volá jedna postava ve filmu myš, která řvala, zatímco diváci sledují, jak po plátně pluje majestátní parník o výtlaku skoro 84000 tun. Queen Elizabeth byla svého času největší loď na světě. Na délku měřila 314 m a na výšku 71 m. Vyrobili ji ve skotském klid venku. Chlouba společnosti Kynard měla vozit cestující z britského Southamptonu do New Yorku. Než ale stačila absolvovat testy na moři, vypukla druhá světová válka. Po něm i Winston Churchill, tehdejší první lord admirality, nařídil převézt loď do bezpečí. Queen Elizabeth dostala nový nátěr, vojenskou šeď. V roce 1940 zamířila ze Skotska na jih Anglie.

  • Má především z doků, vyplulo tajně, vzpomínal Jan Braun, bývalý ředitel loděnic. Klid banku. Během plavby do Southamptonu loď změnila kurz na New York. Ukázalo se, že to bylo moudré rozhodnutí, protože v den, kdy měla připlout na jih Anglie, Němci s autem bombardovali Queen Elizabeth kličkovala Atlantikem, musela se vyhýbat německým ponorkám a dodržovat rádiový klid. Po šesti dnech zakotvila v New Yorku. Je v bezpečí newyorského přístavu se tehdy poprvé a naposled setkali tři největší zaoceánské lodě své doby britské parníky Queen m a Queen Elizabeth a francouzská Normandie za války sloužily k transportu vojáků. Queen Elizabeth jich přepravila celkem na tři čtvrtě milionu a urazila přitom více než 800000 km. Svému účelu přepravě cestujících přes Atlantik začala sloužit až po válce ukládají Dyje.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají