Řečí peněz

V případě omezených dodávek plynu by měl stát udržovat jen životaschopné firmy, myslí si ekonomka Matesová

Řečí peněz

V případě omezených dodávek plynu by měl stát udržovat jen životaschopné firmy, myslí si ekonomka Matesová
Jana Matesová, ekonomka

Plus

České firmy se obávají možného ukončení dodávek plynu z Ruska. Při jeho nedostatku by totiž přišly o dodávky jako první. Zásadní problém by to znamenalo pro 40 procent tuzemských výrobců a pro osm procent z nich by to bylo fatální. „V naší situaci potřebujeme nějakou páku, kterou stát bude mít na to, aby zajistil energetickou bezpečnost. A potřebuje ji zajistit rychle,“ říká Jana Matesová, dlouholetá zástupkyně ČR ve Světové bance.
Naďa Bělovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • České firmy se obávají možného ukončení dodávek plynu z Ruska. Při jeho nedostatku by totiž přišly o dodávky jako první, protože prioritně musí tato surovina jít do kritické infrastruktury a domácnostem. Zásadní problém by to znamenalo pro 40 % tuzemských výrobců a pro osm % z nich by to bylo fatální. Vyplývá to aspoň z průzkumu česko-německé obchodní a průmyslové komory. Riziko je přitom reálné, protože ruský Gazprom si na červen nezarezervoval tranzitní kapacitu pro export plynu do Evropy. Co našim podnikům v současné situaci hrozí? Dělá vláda maximum pro to, aby naše hospodářství případě omezení plynových dodávek nezkolabovalo a mohou se na možné problémy připravit i samotné podniky? Otázky pro našeho dnešního hosta, kterým je ekonomka Jana Matesová, dlouholetá zástupkyně ČR ve Světové bance. Vítejte ve studiu. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Od mikrofonu přeje příjemný poslech metě Bělovská.

  • Řečí peněz.

  • Plyn do ČR zatím proudí a letos může kdykoliv změnit. Česká vláda se na problémy s dodávkami plynu snaží připravit. V maximální míře ukládá plyn do zásobníků, které jsou nyní naplněny na 40 %. Před zimou v nich ale potřebujeme mít alespoň 80 % plynu a tohoto čísla bychom bez ruských dodávek těžko dosahovaly. Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela přišel s nápadem založit právě kvůli výhodnějšímu nákupu plynu státního obchodníka pro obchod s energiemi, aby se Česku podařilo zásobníky lépe a také levněji naplnit.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají