Řečí peněz

Svět už je asijský. Evropa příliš dlouho žila v komfortní zóně, teď se musíme chránit, míní ekonom

Řečí peněz

Svět už je asijský. Evropa příliš dlouho žila v komfortní zóně, teď se musíme chránit, míní ekonom
Čína - čínští mileniálové

Plus

Čína hraje ve světové ekonomice aktuálně dominantní roli. Není ale zdaleka jedinou asijskou zemí, které se daří. „V Evropě máme tendenci ptát se, jestli svět bude asijský. Já bych řekl, že svět už asijský je – a to v ekonomické, politické i demografické stránce,“ hodnotí úspěchy zemí dálného východu proděkan Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze Pavel Hnát.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ekonomiky celého světa se vzpamatovávají z krize způsobené pandemií koronaviru. Ta má aktuálně hlavní ohnisko v našem východoevropském regionu. Mírní se tak optimismus z léta, kdy jsme si predikovaly robustní růst. Ten už vykazuje ale většina asijských ekonomik a zvládají se bránit i dalším vlnám pandemie. Analytici mluví o tzv. asijském století, kdy budou tamní ekonomiky stále více dominovat a poroste i význam asijského spotřebitele. Co to bude znamenat pro Česko a Evropu? Jak budou nově vypadat dodavatelské řetězce? To bylo hlavní téma tradiční konference platformy Alter eko v Kostelci nad Orlicí. A naším dnešním hostem je jeden z diskutujících, proděkan fakulty mezinárodních vztahů VŠ ekonomické v Praze Pavel Hnát, který je s námi ve studiu. Vítejte. Dobrý den.

  • Obohacující poslech přeje Václav Pešička.

  • Řečí peněz.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají