Řečí peněz

Omezení spotřeby domácností je na místě. Energiemi se často plýtvá, uvádí ekonom Švejnar

Řečí peněz

Omezení spotřeby domácností je na místě. Energiemi se často plýtvá, uvádí ekonom Švejnar
Jan Švejnar

Plus

Evropě hrozí, že dojde k úplnému zastavení dodávek plynu z Ruska. Česko má v tuto chvíli své zásobníky naplněné ze tří čtvrtin. Ačkoliv tyto zásoby nestačí na pokrytí spotřeby v topné sezóně, vláda se v létě nechystá dodávky plynu omezovat.
Naďa Bělovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Covidová krize způsobila významné zdražení komodit, kterých bylo na trhu dlouho příliš málo a teď je po nich enormní poptávka. Zdá se ale, že ceny mnoha surovin už si na své historické maximum sáhli a se začátkem léta začaly výrazně klesat. Ukazatel Bloomberg komodity spot index, který sleduje vývoj cen těch nejdůležitějších komodit, se oproti červnu snížil dokonce o pětinu. Ceny přitom padají navzdory omezeným zásobám surovin, a to zřejmě kvůli obavám z recese. Je to předzvěst možného nového trendu, který přinese do budoucna i pokles cen všech energií. A je to pro trh dobrá, nebo špatná zpráva? Budeme se ptát našeho dnešního hosta, kterým je ekonom Jan Švejnar, předseda výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI a současně také ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě. Vítejte ve studiu, pane Payne. Děkuji za pozvání. Příjemný poslech dalších minut přeje Naďa Bělovská.

  • Řečí peněz.

  • Se začátkem léta došlo k nečekanému obratu na komoditním trhu a některé dlouhodobě zdražující suroviny začaly zlevňovat. Dolů jde cena drahých i průmyslových kovů a klesat začala také cena ropy. A to navzdory pokračujícím obavám z jejího možného nedostatku kvůli omezení ruských dodávek ropy do Evropy. A jak vypočítává investor Jaroslav Brychta v komentáře připraveném pro exteriér Broker, z dolu jdou i ceny dalších komodit.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají