Řečí peněz

Německé firmy se stěhují do Asie, kde jsou levnější energie a lidi. Česko může přijít o zakázky, varuje ekonom Marek

Řečí peněz

Německé firmy se stěhují do Asie, kde jsou levnější energie a lidi. Česko může přijít o zakázky, varuje ekonom Marek
David Marek, ekonom

Plus

Česko se musí vyrovnat s tím, že jeho ekonomika roste pomaleji, než se čekalo, a slibované oživení se jen tak nedostaví. Naznačují to prognózy, které zveřejnily renomované instituce jako Česká národní banka a ministerstvo financí. „Není žádný důvod v nejbližších letech očekávat podobně silná tempa růstu, jako jsme viděli třeba před 20 lety,“ konstatuje v pořadu Řečí peněz Českého rozhlasu Plus ekonom a prezidentský poradce David Marek.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko se musí vyrovnat s tím, že jeho ekonomika roste pomaleji, než se čekalo, a slibované oživení se jen tak nedostaví. Naznačují to prognózy, které zveřejnily renomované instituce jako ČNB nebo ministerstvo financí. Důvodem je především slabá poptávka ze zahraničí a nás nad vodou drží jen ta domácí, která je ale oslabena více než dvouletým propadem reálných mezd. Může vláda zásadně nakopnout ekonomiku pomocí svých investic, které plánuje v rozpočtu pro příští rok. A co musí měnit v zahraničí, abychom se opět mohli spolehnout na export? Téma pro hlavního ekonoma poradenské společnosti Deloitte Davida Marka, který v ekonomických oblastech radí prezidentu Petru Pavlovi a vládě jako člen Národní ekonomické rady vlády.

  • Vítejte ve studiu. Dobrý den. Dobrý den. A řeč bude i o tom, proč by Češi měli nebo neměli přijmout euro. Obohacující poslech přeje Václav Pešička.

  • Řečí peněz.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu