Řečí peněz

Evropští politici selhali. Měli se líp připravit a diverzifikovat zdroje, myslí si ekonom Švejnar

Řečí peněz

Evropští politici selhali. Měli se líp připravit a diverzifikovat zdroje, myslí si ekonom Švejnar
Jan Švejnar

Plus

„Ještě nevíme, jak bude svět mocensky rozdělený a kde bude případná železná opona. O to se bojuje a doufejme dlouho bojovat bude. To, že se nevrátíme do stavu, který tady byl posledních 30 let, tak to je taková jistota jako smrt. Někteří lidé říkají, že naší základní hodnotou je také důraz na neustálý růst životní úrovně. Obávám se, že pokud na této hodnotě budeme trvat, neochráníme naši svobodu,“ říká Jana Matesová, bývalá zástupkyně ČR při Světové bance v pořadu Řečí peněz.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Koaličních dohodách budoucí izraelské vlády figuruje například uzákonění neposkytnutí služeb z náboženských důvodů. Podle budoucích ministrů za krajní pravicové strany by tak mohli lékaři odmítnout ošetřit homosexuální pacienty a třeba hoteliéři bychom měli odmítnout ubytování homosexuálních hostů. Obavy z těchto návrhů vyjádřil i izraelský prezident Jicchak Herzog. Programové prohlášení také nastiňuje podporu výstavby izraelských osad na západním břehu a legalizací tamních nelegálních sídel. Izraelská média označují nastupující vládu za nejpravicovější v historii země. Z Blízkého východu Štěpán Macháček, ČRo.

  • Počet obětí požáru v kasinu a hotelu v Kambodži stoupl na 16. Při neštěstí utrpělo podle agentury AP zranění 50 dalších lidí. Řada z nich je ve vážném stavu. Záchranáři dál pátrají po několika nezvěstných. Požár v podniku grant Diamond si ty vypukl po půlnoci místního času a hasiči s ním bojovali víc než 12 hodin.

  • Posloucháte zprávy ČRo Plus. Na některý ze státních hradů a zámků v Česku se letos vypravilo víc než tři a tři čtvrtě milionu lidí. Nejvyšší návštěvnost zaznamenal jihomoravský zámek Lednice, kam přišlo 325000 návštěvníků. Podle mluvčí Národního památkového ústavu Blanky Černé se lidi po dvou covidových letech na památky vrací. Čísla se ale stále kaz. Dále se ale zdaleka ne rovnají těm před pandemií.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají