Ranní Plus
Hasiči nejsou obrana, to nám NATO jako výdaj neuzná, říká Šedivý. Chybu vidí v zákonu o zakázkách
Ranní Plus
Plus
Loni se česká vláda zákonem zavázala k tomu, že na obranu bude dávat dvě procenta HDP. Jenže rozpočet samotného ministerstva obrany na to nestačí, a proto se k výdajům na obranu přičítají také třeba lepší zabezpečení areálu Pražského hradu nebo rozvoj střelnice pro policejní Útvar rychlého nasazení. „Asi to nebude uznáno. To jsou přece výdaje na vnitřní bezpečnost,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus Jiří Šedivý z Vysoké školy CEVRO a bývalý náčelník generálního štábu.
Tomáš Pavlíček
Přepis epizody
-
Lepší zabezpečení areálu Pražského hradu anebo rozvoj střelnice pro policejní útvar rychlého nasazení. I z takových položek se Česko snaží poskládat dvě % HDP na obranu na obranu. K této povinnosti se vláda loni zavázala zákonem. Jenže rozpočet samotného ministerstva obrany NATO nestačí. Proto se musí přidat tzv. výdaje na obranu z jiných úřadů a resortů. S podrobnostmi je ve studiu Anna Müllerová z domácí redakce. Dobrý den. Dobré ráno. Příští rok by celkem mělo jít na obranu Česka skoro 161 miliard korun, což odpovídá dvěma % hrubého domácího produktu. Co všechno je v této částce schované?
-
Výdaje na obranu ve výši dvou % se Česko snaží dát dohromady už podruhé. Poprvé to bylo letos. Většinu tvoří rozpočet ministerstva obrany. To má v příštím roce hospodařit s více než 154 miliardami korun. Je to o tři miliardy víc než letos a dokonce o 43 miliard víc než v roce 2023. Jenže ani takové velké navýšení nestačí na to, aby Česko dostálo svému slibu a dalo na svou obranu dvě % HDP, takže si zkouší pomoct položkami z dalších ministerstev. Výdaje související s obranou našli ve svých rozpočtech třeba na ministerstvu vnitra, v kanceláři prezidenta republiky nebo ve státní správě hmotných rezerv. Dohromady to dělá pro příští rok skoro šest a půl miliardy korun.
-
No a co to je za výdaje? Co mas obranu společného celá prezidentská kancelář? Kromě toho, že pan prezident je generál ve výslužbě.