Ranní Plus

Doháníme debatu o roli médií veřejné služby v 21. století, říká Rožánek o dění ve Sněmovně

Ranní Plus

Doháníme debatu o roli médií veřejné služby v 21. století, říká Rožánek o dění ve Sněmovně
Filip Rožánek

Plus

Poslanci v úterý v noci po jedenácti hodinách přerušili debatu o zvýšení rozhlasového a televizního poplatku. Vrátí se k ní ve středu. Sněmovna jedná o normě ve druhém čtení. Návrh počítá s tím, že by poplatky platilo víc domácností a povinnosti by měly také firmy. Opozice vládní návrh ostře kritizuje. „Dá se najít i jiný model financování. Ale je to to nezbytně spojené s politickou kulturou a zvyklostmi,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus mediální analytik Filip Rožánek.
Pavlína Nečásková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • My budeme v tomto tématu ještě pokračovat. Naším hostem je teď mediální analytik Filip Rožánek. Dobré ráno.

  • Dobré ráno. Je podle vás systém po televizních a rozhlasových poplatků už zastaralý?

  • Většina Evropy se postupně přesouvá k jiným modelům financování veřejnoprávních médií. Nicméně je nutné dodat, že vždycky závisí na politické kultuře a zvyklostech v té dané zemi. A když už nějaká země ten princip poplatků opouští, tak vždycky se snaží přijít s nějakými pojistkami proti politickému vlivu. A to znamená, i když je tam třeba rozhodování, že ta instituce dostane nějaké peníze ze státního rozpočtu, tak třeba ve skandinávských zemích je ten výběr peněz úplně mimo státní rozpočet, aby se nestal předmětem každoročního handrkování politiků, aby právě politice třeba neměli páku na nezávislé vysílání. Takže vždycky se dá najít nějaký jiný model financování. Ale tak je to nezbytně spojené s tou politickou kulturou a zvyklostmi v dané zemi.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu