Ranní interview

Žena strávila roky připoutaná na psychiatrii. „Je to raritní případ, žádá si prošetření,“ říká odborník

Ranní interview

Žena strávila roky připoutaná na psychiatrii. „Je to raritní případ, žádá si prošetření,“ říká odborník
psychiatrie, lůžko

Radiožurnál

Pacientka opavské psychiatrické nemocnice byla 12 let připoutána k lůžku. „Takovou formu zacházení je nutné klasifikovat jako mučení, v lepším případě jako nelidské zacházení,“ popisuje případ zpráva ministerstva zdravotnictví. Vedení nemocnice tvrdí, že situaci po návštěvě ministerstva napravilo. „Použití omezovacích prostředků by mělo být využíváno jen preventivně a po nezbytnou dobu, říká vedoucí oddělení řízení kvality pražské Psychiatrické nemocnice Bohnice Jan Běhounek.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Několik let strávila pacientka opavské psychiatrické nemocnice téměř nepřetržitě připoutána k Rusku. Její situace se změnila až po návštěvě z ministerstva zdravotnictví před čtyřmi lety. Na případ upozornil náš zpravodajský server iROZHLAS.cz. Našel i v nově zveřejněných dokumentech resortu. Citujeme z interní zprávy z kontroly, která byla součástí reformy psychiatrické péče v Česku.

  • Sportování je přerušeno jen jednou za tři až čtyři dny z důvodu provádění osobní hygieny. Pacientka je přebalována i Carmen a v kurtech nemá kontakt s ostatními pacientkami. Domníváme se, že takovou formu zacházení je nutné kvalifikovat jako mučení, v lepším případě jako nelidské zacházení.

  • Hostem ranního interview je teď vedoucí oddělení řízení kvality pražské psychiatrické nemocnice Bohnice Jan Běhounek. Dobrý den. Dobrý den. Co na takový případ říkáte vy?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají