Ranní interview

Země EU musí od prosince do března povinně snížit spotřebu elektřiny ve špičce. Jak se to dotkne Česka?

Ranní interview

Země EU musí od prosince do března povinně snížit spotřebu elektřiny ve špičce. Jak se to dotkne Česka?
Elektroměr

Radiožurnál

Od prvního prosincového dne mají státy Evropské unie omezit spotřebu elektřiny v nejvytíženějších hodinách. Cílem je ušetřit alespoň 5 % spotřeby. „Nařízení hlavně směřuje na státy, kde je výrazný podíl výroby elektrické energie na plynu, což v České republice není,“ tvrdí náměstek pro energetiku ministra průmyslu a obchodu René Neděla. Kolik energie se v Česku vyrábí z plynu? A počítá Česko s omezením? Poslechněte si rozhovor. 
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • První prosinec. Krom toho, že začíná meteorologická zima, takový dneška by měly všechny státy EU začít šetřit elektřinou. Omezit mají spotřebu v nejvytíženějších hodinách. No, hlavním cílem je šetřit alespoň pět % spotřeby, a to kvůli drahé výroby elektřiny z plynu. V jakých hodinách by se v Česku měla spotřeba omezovat, řekl Radiožurnálu mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort.

  • Za dobu špičky pro účely snížení spotřeby podle nařízení Rady EU jsou považovány v pracovních dnech intervaly od devíti do 10 hodin dopoledne, od jedné do dvou hodin odpoledne a o čtyřech do pěti hodin odpoledne. V nepracovních dnech jde o interval od 11 do 12 hodin dopoledne.

  • Evropské nařízení platí pro všechny státy počínaje dneškem. Česko ale zatím elektřinu omezovat nebude, nemá totiž prováděcí předpisy. Naším hostem je teď náměstek pro energetiku ministra průmyslu a obchodu René Neděla. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají