Ranní interview

Zdražení dřevěných pelet. „U paliv se nevyplatí křečkovat, jen se tím zvedají ceny na trhu,“ radí odborník

Ranní interview

Zdražení dřevěných pelet. „U paliv se nevyplatí křečkovat, jen se tím zvedají ceny na trhu,“ radí odborník
Dřevěné pelety

Radiožurnál

Dřevo, dřevěné brikety anebo pelety – poptávka po alternativních zdrojích tepla stoupá. Cena za kilogram pelet ale meziročně stoupla o 150 %. Loni stál 15kg pytel pelet 100 korun, letos je to 250. „Domácnosti v panice nakupují více pelet než potřebují,“ upozorňuje předseda asociace Česká peleta Vladimír Stupavský. Kdy ceny zase klesnou? A kdy se vyplatí tuhá paliva pořizovat? Poslechněte si rozhovor.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A sedm hodin 50 minut. Právě teď čas na Ranní interview. Dřevo, dřevěné brikety anebo pelety. Poptávka po alternativních zdrojích tepla stoupá. Lidé si od toho slibují ekologičtější vytápění, ale hlavně taky jistotu, že budou mít čím topit v době, kdy Evropa postupně končí s ruským plynem. Jenže zatímco loni na podzim jsme mohli kg pelet koupit průměru za sedm korun, takto, to si výrazně připlatí. Na dřevěné piliny zdražily meziročně až o 150 %. Patnáctikilový pytel tak teď vyjde na nějakých 250 korun, zatímco loni stál zhruba stokorunu. Naším hostem je teď předseda asociace Česká peleta Vladimír Stupavský. Dobré ráno. Dobré ráno. Proč jsou pelety, tedy ještě před několika měsíci levné alternativní palivo, teď tak moc drahé?

  • No tak hlavně no za přizpůsobilo chování Ruska a válka na hranici Evropy a domácnosti prostě v panice nakupují více palec, než potřebují. Takový průměrný rodinný dům v Čechách spotřebuje pět tun pelet za topnou sezonu a my máme zjištěno, že domácnosti nakupovaly daleko více, třeba i trojnásobné množství a poptávali to od různých distributorů. A proto v září a říjnu bylo momentálně pelet nedostatek. Ceny se vyšplhaly až na 150 % více než minulý rok a z těch pelet bylo za tuto cenu prostě nedostatečné množství na trhu, což už se zlepšilo.

  • Vyplatí se vůbec zásobit se peletami na několik let dopředu? Drží se kvalitu, nenatahují vlhkost.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají