Ranní interview

Začíná advent. Zvyk zapalovat svíčky na adventním věnci je poměrně mladý, původ má v Hamburku, popisuje historička

Ranní interview

Začíná advent. Zvyk zapalovat svíčky na adventním věnci je poměrně mladý, původ má v Hamburku, popisuje historička
Advent

Radiožurnál

V neděli začíná čtyřtýdenní období příprav na vánoční svátky. Zatímco pro většinu lidí se nese ve znamení pečení cukroví, nakupování dárků a shánění vánočního stromečku, věřící se připravují také na příchod Ježíše Krista. „Advent je součástí církevního roku. V českých zemích se připomíná od dob, kdy jsme přijali křesťanství a kodifikovaly se jeho hlavní svátky,“ vysvětluje historička a odbornice na církevní svátky z Národního památkového ústavu Valburga Vavřinová.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je neděle 27. listopadu. Dnes si můžete zapálit první svíčku na adventním věnci. Začíná čtyřtýdenní období příprav na vánoční svátky. Zatímco pro většinu lidí to znamená hlavně pečení cukroví, nakupování dárků a shánění vánočního stromečku, věřící se připravují taky na příchod Ježíše Krista. Právě o době adventní se teď budeme povídat s historičkou Národního památkového ústavu Valburgou Vavřinovou. Dobré ráno. Dobrý den. Od kdy se advent v českých zemích připomíná?

  • Advent je součástí církevního nebo liturgického roku, takže od dob, co jsme přijali křesťanství a co se kodifikovaly hlavní křesťanské svátky, tak v českých zemích se připomíná advent.

  • Když jsem se zmínil o adventním věnci, jak starý je tento zvyk a co mají vlastně ty svíčky symbolizovat?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají