Ranní interview

Včasná diagnóza je předpokladem úspěšné léčby i u HIV. Kde všude se můžete nechat zdarma otestovat?

Ranní interview

Včasná diagnóza je předpokladem úspěšné léčby i u HIV. Kde všude se můžete nechat zdarma otestovat?
Vyšetření na virus HIV

Radiožurnál

Až do neděle se lidé po celém Česku můžou nechat zdarma otestovat v rámci Evropského týdne testování na HIV nebo žloutenku. Že jste nakažení, se totiž nemusí dlouho nijak projevit, a přítomnost viru v takovém případě spolehlivě prokáže jedině test. „S HIV infekcí se dá žít. Když už se někdo nakazí, je optimální, aby byl diagnostikován co nejdříve. Čím dříve se začne léčit, tím jsou výsledky lepší,“ říká vedoucí AIDS centra fakultní nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Lidi HIV může být člověk nakažen klidně i několik let a nemusí o tom vědět. Infekce se dlouhou dobu vůbec nemusí projevit. Spolehlivě prokáže ně test. Ano, ten si můžeme zdarma a anonymně zajít tento týden. Ve všech krajích se během devátého ročníku celoevropské kampaně otevře 82 testovacích míst. Ta jsou jak v kamenných poradnách, tak i v mobilních stanovištích. Zároveň se tam smíme otestovat i na žloutenku typu b a c. Ve vysílání se mnou teď infektolog a vedoucí AIDS centra Fakultní nemocnice na Bulovce Ladislav Machala. Dobrý den. Dobrý den. Testovat se bude i u vás na Bulovce. Jakou s tím máte zkušenost těch předešlých let? Je o ty testy zdarma zájem?

  • Tak na testy chodí lidé pořád.

  • Ale samozřejmě v tak během takových těch kampaní ten zájem vzrůstá.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají