Ranní interview

V Letech u Písku začíná demolice vepřína. „Historický okamžik nastává,“ raduje se ředitelka Muzea romské kultury

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ranní interview

V Letech u Písku začíná demolice vepřína. „Historický okamžik nastává,“ raduje se ředitelka Muzea romské kultury
Místo bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku, stav budovy při chodu vepřína

Radiožurnál

V Letech u Písku začne v pátek demolice vepřína, který stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora. Na bourání naváže výstavba nového pietního místa. Někdejší majitelé vepřína areál státu předali v roce 2018. „Byla to věc, kterou významná část veřejnosti čekala 30 let. Celý rok 2018 probíhala participace s veřejností. Památník je rozvržený do několika etap. Je finančně náročný. Budeme usilovat o první etapu,“ říká Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury.
Jan Pokorný

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Po víc než čtvrt století plánů i dohadů dnes odpoledne v Letech u Písku začne demolice tamního vepřína. Leží na místě bývalého romského koncentračního tábora. Nabourání plynule naváže výstavba nového pietního místa. V Ranním interview teď po telefonu vítám ředitelku muzea romského holokaustu Janu Horváthovou. Dobré ráno. Dobré ráno. Paní ředitelko, někdejší majitele vepřína areál státu předali v roce 2018. Proč se začíná bourat až teď?

  • Byla to věc, kterou určitě významná část veřejnost čekala v podstatě 30 let. 30 let bojovali potomci přeživších, aktivisté za to, aby právě ve psím ta ostudná skvrna na tomto místě mohl padnout. Takže potom my jsme považovali za důležité sdílet s veřejností ty úvahy nad tím, jak to místo má vypadat. Byla to v podstatě celý rok 2018 probíhala participace s veřejností a potom jsme začali chystat mezinárodní krajinářskou architektonickou soutěž právě na výběr návrhu památníku. Z 41 návrhu vyhrál a potom česká firma a dále také na místě konečně mohl proběhnout archeologický průzkum, který vedl pan doc. Vacek, ale Západočeské univerzity v Plzni. A ten přinesl velmi důležité poznatky, které potom i nečekaně se rozrůstaly. V době, kdy už blízko měl skončit, tak tam byly významné nálezy zeleninového sklípku pro personál tábora a taktéž pouze pro personál tábora protiraketového krytu. Takže to se vše prodloužilo, ale myslím si, že to bylo pro dobro věci a my jsme rádi, že teda jsem. Historický okamžik nastává.

  • Jak bude tedy vypadat ten nový památník?

Více z pořadu