Ranní interview

Složenky, důchody, balíky i na malé vsi. Občané jsou spokojení, provozovatelé služby Pošta Partner chtějí vyšší příspěvky

Ranní interview

Složenky, důchody, balíky i na malé vsi. Občané jsou spokojení, provozovatelé služby Pošta Partner chtějí vyšší příspěvky
Pošta Partner v Lomnici na Sokolovsku

Radiožurnál

České poště se v malých vesnicích nevyplatí provozovat běžnou pobočku. Přispívá tak obcím na provoz Pošty Partner. Podle starostů obcí ale příspěvek nestačí. Dnes se kvůli tomu schází komise Senátu pro rozvoj venkova. „Základ za provozování Pošty Partner by se měl pohybovat kolem 20 tisíc korun, aby se pokryla alespoň větší část nákladů,“ tvrdí Karel Rejchrt ze Svazu měst a obcí a starosta Božanova na Náchodsku. Mají pošty v obcích smysl? Poslechněte si rozhovor.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Cesta, to si obec třeba s nějakými čtyřmi stovkami obyvatel. České poště se v takové vesnici zpravidla prostě nevyplatí provozovat běžnou pobočku. A tak se v mnoha podobných obcích rozeběhly tzv. pošty partner. Ty sice nabízí služby České pošty, ale provozuje někdo jiný, třeba majitel místního obchodu anebo přímo obecní úřad a pošta jim za to posílá peníze. Jenže starostové si stěžují, že příspěvky jsou příliš malé a často nepokryjí ani náklady. Dnes se kvůli tomu dokonce schází Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova. My jsme teď ve spojení s Karlem Rejchrtem ze Svazu měst a obcí, který je zároveň také nezávislým starostou Božanova na Náchodsku, kde mimochodem Poštu Partner taky mají. Dobré ráno přejeme, pane starosto.

  • Dobré ráno i vám. Jak už jsme řekli, tak Česká pošta na provoz partnerských poboček přispívá. Proč to tedy obcím nestačí?

  • Tak mi stačí mít jako naše obec provozuje Poštu Partner více jak 10 let a v podstatě ty mzdové náklady, které jsou spojeny s tím provozem, každoročně stoupají a ten příspěvek se měnily jenom minimálně za tu dobu těch 10 let čelí. Samozřejmě čím dál více rozvírají nůžky mezi tím i přímý za provoz Pošty partner a těmi výdaji, kterých tím jsou spojené.

Více z pořadu