Ranní interview

Růst mezd je spíš mírnění pádu, lidé se bojí o práci, upozorňují odboráři

Ranní interview

Růst mezd je spíš mírnění pádu, lidé se bojí o práci, upozorňují odboráři
Peníze

Radiožurnál

V mnoha podnicích neskončila kolektivní vyjednávání ohledně platů v příštím roce. Odboráři zpravidla požadují přidání, firmám ale situaci komplikuje inflace a energetická krize. „Domluvila se spíš menšina firem. Jsou to ty, které mají slušné hospodářské výsledky v tomto roce. Není to ale růst mezd. Růst je sice nominální, ale znamená to mírnění pádu v příjmové situaci zaměstnanců,“ zdůrazňuje Vít Samek z Českomoravské konfederace odborových svazů.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je druhého prosince. Konec roku se rychle blíží. No a zaměstnanci mnoha průmyslových firem dál zůstávají napětí. Nevědí, kolik budou v příštím roce brát. V mnoha podnicích totiž pořád ještě neskončila kolektivní vyjednávání ohledně platů v roce 2023. Odboráři zpravidla požadují přidání, firmám ale situaci komplikuje inflace, a taky energetická krize. Podrobně o tom teď s místopředsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Vítem Samkem. Dobré ráno. Dobré ráno. Pane místopředsedo, v kolika firmách nebo v jak velké části firem se na růstu platů pro příští rok už domluvila? Kde to vázne ještě?

  • Na tom mluvila, se v těch v tuto chvíli jenom menšina těch firem a jsou to ty, o kterých jste hovořili, které mají nějaké slušné hospodářské výsledky v tomto roce. Řada firem, ale není to růst mezd, jak se říká, že to spíš v kolika firmách se podařilo dojednat cosi, co trochu sníží ten propad nebo zmírní propad reálné hodnoty vyplácených mezd. Musíme si uvědomit, že v letošním roce stát se zaměstnanci na mzdách velmi výrazně přes 10 %, je to v průměru a a ten růst, o kterém se hovoří, je sice nominální, ale znamená to je tam opravdu mít mylný pádu příjmové situaci.

  • Domácností.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají