Ranní interview

Rozdávání trafik? Chceme odpolitizovat ministerstva, hájí služební zákon Výborný

Ranní interview

Rozdávání trafik? Chceme odpolitizovat ministerstva, hájí služební zákon Výborný
Marek Výborný

Radiožurnál

Poslanci budou znovu hlasovat o zákonu, který prezident Zeman odmítl podepsat. Tentokrát se vládní koalice chystá přehlasovat veto novely služebního zákona, která ruší posty odborných náměstků. Z těch se mají stát vrchní ředitelé sekcí. „Chceme oddělit politicko-manažerskou a odbornou část řízení ministerstva,“ vysvětluje Marek Výborný z KDU-ČSL. Proč prezident a opozice tvrdí, že jde o rozdávání trafik? Poslechněte si rozhovor.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už podruhé tento měsíc se schází poslanci, aby znovu hlasovali o zákonu, který prezident Zeman odmítl podepsat. Tentokrát se vládní koalice chystá přehlasovat veto novely služebního zákona. Ta mimo jiné na ministerstvech ruší posty tzv. odborných náměstků. Z těch se mají stát vrchní ředitelé sekcí a zůstanou jenom náměstci političtí. Ministr bych navíc mohl mít neomezený počet. Podle vlády to pomůže odpolitizovat vládní zprávu. Jenže opozice a taky prezident novinku považují za rozdávání politických trafik. Naším hostem je teď předsedá vládních lidoveckých poslanců Marek Výborný. Dobré ráno.

  • Dobré ráno vám i posluchačům.

  • Pojďme prosím na úvod vysvětlit, kdo to vlastně jsou političtí náměstci a k jejich definice a funkce.

Více z pořadu