Ranní interview

Půl milionu na účtu STAN. Neprůhledný finanční dar od soukromé firmy?

Ranní interview

Půl milionu na účtu STAN. Neprůhledný finanční dar od soukromé firmy?
Vít Rakušan a Jozef Síkela

Radiožurnál

Hnutí STAN podle zjištění našich reportérů opět přijímá peníze od soukromých firem, i když si hnutí loni v lednu zakázalo dary od firem. Na podzim po komunálních volbách jim na účet přišlo půl milionu korun od společnosti HZ Real. Její majitel se pak dostal do čela firmy v majetku městské části. „Jako úřad děláme vše pro to, aby byly informace o financování stran dostupné,“ říká Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 7 51. Hnutí STAN podle zjištění našich reportérů opět přijímá peníze od soukromých firem. I když se i Starostové a nezávislí loni v lednu zakázal i dary od firem. Na podzim po komunálních volbách volbách jim na účet přišlo půl milionu korun od společnosti házet Real. Její majitel se pak dostal do čela firmy v majetku městské části. Celý případ podrobně popisujeme na serveru iROZHLAS.cz. No, popíšeme ho i teď. Naším hostem je Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Dobrý den. Dobré ráno. Jak je to tedy u stran s přijímáním darů? Jak to funguje? Můžou brát peníze od kohokoli, kdo jimi dá?

  • No, to nemohou. Nemůžou brát peníze od státu a příspěvkových organizací, od samospráv, to znamená od obcí, od krajů a také od firem, které mají vlastně majetkovou účastí státu nebo samosprávy na 10 %. Pak jsem tam obecně prospěšné společnosti, které nesmí firmám darovat peníze, svěřenské fondy obecně zahraniční právnické osoby, ale s určitými výjimkami, který my jsme, třeba zahraniční politické strany nebo mu to hezky zahraniční. Tom je paradox, že českého persky nemohu darovat hraničního. No a pak obecně cizí státní příslušníci, pokud nemají v ČR vlastně právo volit do Evropského parlamentu.

  • Je ten systém průhledný? Nehrozí, že si takto někdo může kupovat vliv, přestože tam jsou nějaké výjimky, které jste popsal.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají