Ranní interview

Předseda petrolejářů: Embargo na ruskou ropu? Nedostatkem trpět nebudeme. Cena nafty se ale zvýší

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ranní interview

Předseda petrolejářů: Embargo na ruskou ropu? Nedostatkem trpět nebudeme. Cena nafty se ale zvýší
Ropovod

Radiožurnál

Dneškem začal v EU platit zákaz dovozu ropných produktů z Ruska. Je to další sankce kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Embargo se týká především dovozu nafty. Zároveň začíná platit zákaz námořní přepravy ruské ropy a ropných produktů, pokud se prodávají za vyšší ceny, než je stanovený strop. Co to bude znamenat? „Důležité je, že evropské sklady jsou v tuto chvíli plné. Ke zdražení nafty tedy dojde až v řádu týdnů,“ odhaduje předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.
Štěpán Pokorný

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dneškem začal v EU platit zákaz dovozu ropných produktů z Ruska. Je to další sankce kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Embargo se týká především dovozu nafty. Zároveň začíná platit zákaz námořní přepravy ruské ropy a ropných produktů, pokud se prodávají za vyšší ceny, než je stanovený strop, to je aktuálně 60 dolarů za barel. Co to všechno bude znamenat pro Česko? Tak o tom teď budeme v ranním víkendovém Radiožurnálu mluvit s předsedou unie nezávislých petrolejářů Ivan m Indráčkem. Dobrý den. Dobré ráno. Jak konkrétně se zákaz dovozu ruských produktů, tedy především té nafty, Česka dotkne?

  • No, dobrá otázka. Já myslím, že dneska se toto mění a zítra také ne, že ta změna bude pozvolná a bude souviset s tím, jak se s tím tak já jsem, bude vyrovnávat celá Evropa, protože my jsme součástí Evropy a jsme závislí na dovozech ropy. Snaží se, pokud vím, tak Evropa ruské vozy nahradit. Pracuje se na tom půl roku, protože půl roku je známo, že ty sankce teď toho pátého února naběhli. Je vidět ve statistikách, že se postupně přesměrovává ten tok nebo dovoz, dovoz nafty do Evropy z Ruska na jiná teritoria, zejména tady Blízký východ, Spojené státy, Indie, Čína. A vypadá to, že pokud všechno bude fungovat, řekněme v klidu, tak by Evropa nemusela z hlediska dostupnosti zboží mít problém. Z hlediska ceny lze předpokládat určité navýšení prostě proto, že ta logistika je dražší. Je rozdíl, jestli to vážíme roku přes Baltské moře z Petrohradu do Hamburku, anebo jestli dovážíme stejný produkt z Číny.

  • Takže to embargo nejspíš zvedne ceny nafty. Můžete odhadnout o kolik?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají