Ranní interview

Nové tabulky výživného. „Dítě má právo podílet se na životní úrovni rodičů,“ říká soudce

Ranní interview

Nové tabulky výživného. „Dítě má právo podílet se na životní úrovni rodičů,“ říká soudce
Smutný chlapec poslouchá hádku rodičů

Radiožurnál

Ministerstvo spravedlnosti představí nové tabulky pro výpočet alimentů na dítě. Jednoduše si v nich půjde dohledat procento z čisté mzdy, které by mělo dostat dítě. Ministerstvo by tím chtělo také předejít soudním sporům mezi rodiči. „Podle zákona musí výživné odpovídat životním poměrům povinného rodiče i rodiče pečujícího,“ říká Pavel Kotrady, soudce Okresního soudu ve Vsetíně. „Každý případ je individuální,“ zdůrazňuje. Poslechněte si rozhovor.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte Radiožurnál. Soudní spory mezi rodiči o to, jak vysoké mají být alimenty na dítě, často pramení z nereálných očekávání. Myslí si to ministerstvo spravedlnosti. Jedna strana se třeba domnívá, že vysoký plat automaticky znamená i vysoké výživné. Jenže do konečné částky se promítá i to, kolik dalších dětí rodí živý, aby měli lidé lepší představu o tom, co všechno hraje při určování alimentů roli, představí dnes ministerstvo nové tabulky pro jejich výpočet. Naším hostem je teď Pavel Kott rady, předseda Okresního soudu ve Vsetíně, který se na aktualizaci tabulek pro výpočet výživného podílel. Dobrý den.

  • Dobrý den. Tabulky pro výpočet výživného.

  • Můžeme si je nějak představit, co to vlastně je, co obsahují a jak se v nich orientovat?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají