Ranní interview

Logistika je nepředstavitelná. Třeba americký prezident přiletí na pohřeb 10 letadly, přibližuje ceremoniář

Ranní interview

Logistika je nepředstavitelná. Třeba americký prezident přiletí na pohřeb 10 letadly, přibližuje ceremoniář
Na pondělní pohřeb královny se do Londýna sjelo na 500 hlav států, premiérů a dalších vysokých představitelů řady zemí

Radiožurnál

Británie se v poledne rozloučí s královnou Alžbětou II. Na pohřeb do Londýna už přijely stovky státníků z celého světa v čele s americkým prezidentem Joem Bidenem nebo japonským císařem Naruhitem. Česko zastupuje premiér Petr Fiala z ODS. V ulicích Londýna má poslednímu rozloučení se zesnulou panovnicí přihlížet podle odhadů víc než tři čtvrtě milionu lidí. A vše má přísná pravidla. Více přibližuje bývalý ředitel hradního protokolu Miroslav Sklenář.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Británie se v poledne rozloučí s královnou Alžbětou druhou. Na pohřeb do Londýna už přijely stovky státníků z celého světa v čele s americkým prezidentem Joem Bidenem nebo japonským císařem Naruhitem. Česko zastupuje premiér Petr Fiala z ODS. V ulicích Londýna má poslednímu rozloučení se zesnulou panovnicí přihlížet podle odhadů více než tři čtvrtě milionů lidí. A vše má přísná pravidla. Naším hostem je teď proto bývalý ředitel hradního protokolu Miroslav Sklenář. Dobrý den.

  • Dobré ráno. Děkuji za pozvání. Povězte prosím, jakými pravidly se tedy takový státní pohřeb řídí?

  • Je to nejvyšší forma pohřbu, který vyslovil velké Británii představit. Čili pohřeb panovníka. Ten základ to řekli, jsou zváni zahraniční hosté ze všech zemí, se kterými Británie udržuje diplomatické vztahy až na jisté výjimky. Dále co bude co typické jako státní pohřeb a jenom pro státní pohřeb je, že to procesí, až opustí Westminsterské opatství a třetím do něho přijede, tak rakev a bude na lafetě děla a vojenského námořnictva, které, dá se, ta není tažena koňmi, nýbrž 142 námořníky. Součástí státního pohřbu tak je, že na závěr pohřbu zazní večerka. Bude Bohumil boje. Budou dvě minuty ticha, jedna minuta ticha a zazní státní hymna.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají