Ranní interview

Kůrovcová kalamita už druhý rok zpomaluje. Nejvíce zasažena ale zůstává Vysočina, upozorňuje ředitel Ústavu pro úpravu lesů

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ranní interview

Kůrovcová kalamita už druhý rok zpomaluje. Nejvíce zasažena ale zůstává Vysočina, upozorňuje ředitel Ústavu pro úpravu lesů
Výhledy z Markovice bohužel otevřel kůrovec

Radiožurnál

Kůrovcovou kalamitu se v Česku daří zvládat, dokládají to data státního podniku Lesy České republiky. Množství zpracovaného napadeného dřeva se poslední tři roky snižuje. Například letos lesníci zpracovali tři miliony metrů krychlových kůrovcového dřeva, ještě loni to bylo jednou tolik. Nejpostiženějším krajem je stále  Vysočina. „Škůdci tam mají bohatě prostřený stůl, v regionu se nachází hodně smrků,“ popisuje ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaroslav Kubišta. 
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kůrovcovou kalamitu se v Česku daří zvládat. Alespoň to dokládají data státního podniku Lesy ČR. Množství zpracovaného napadeného dřeva napadeného dřeva se snižuje poslední tři roky. Třeba letos lesníci zpracovali 3 miliony m krychlových kůrovcového dřeva. Ještě loni to bylo jednou tolik. My jsme teď ve spojení s ředitelem Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaroslavem Kubištou. Dobré ráno. Dobré ráno. Jak hodnotíte letošní vývoj kůrovcové kalamity?

  • No musím říct, že zatím velmi opatrně, protože ty informace zatím nemáme zdaleka vše, o které bychom potřebovali. Nicméně z těch informací, které dostupné máme, tak se zdá, že máme pozitivní zprávy a že skutečně kůrovcová kalamita už vlastně druhý rok po sobě zpomaluje.

  • A jak velká plocha se musela v Česku celkem vykácet ve srovnání s předchozím obdobím?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají