Ranní interview

„Dlouhodobě neudržitelné.“ Ceny brambor jsou pod náklady na jejich pěstování, říká předseda bramborářů

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ranní interview

„Dlouhodobě neudržitelné.“ Ceny brambor jsou pod náklady na jejich pěstování, říká předseda bramborářů
brambory, ilustrační foto

Radiožurnál

Vysoké ceny energií zvedají pěstitelům brambor náklady na skladování, což se podle předsedy Českého bramborářského svazu Josefa Králíčka promítne do jejich jarních cen. To, kolik za brambory platíme, ovšem podle Králíčka neodpovídá nákladům farmářů už nyní. „Pro spotřebitele je výhodné, když nakupují v akcích řetězců brambory za 8 korun, nicméně ta farmářská cena je fakticky pod pěstitelskými náklady, což je dlouhodobě neudržitelné,“ popisuje Králíček.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V Česku pokračuje sklizeň brambor. Třeba na Vysočině bude podle některých farmářů úroda nižší než loni. V jižních Čechách ale sklízejí brambor prý dost. Co ta či pěstitelé hlavně trápí, to jsou vysoké ceny energií. Ty zvedají totiž náklady na skladování. Jde tedy o to, jestli se vyplatí sklizenou úrodu prodat levně, hned, nebo ji draze uchovávat. Detaily probereme s předsedou Českého bramborářského svazu Josefem králíčkem. Dobrý den. Dobrý den. Přestože je na řadě míst Česka sklizeň brambor ještě neskončila. Dá už se teď odhadnout, jaká bude ta letošní úroda?

  • Víte, my ty informace, které dostáváme teď od pěstitelů, jsou velmi rozdílné. Ta letošní sezona začala podle mého názoru velmi dobře. Je výsadba proběhla, dá se říci, čas a do vhodných půdních podmínek. A jak tedy v té radu bramborářské oblasti, tedy v Polabí a na jižní Moravě, tak na Vysočině, ale problémem je zejména ten nedostatek srážek závěru, řekněme měsíce června a měsíci červenci. A na druhé straně byli i regiony, kde byla situace příznivější a kde tyto problémy neměli. Ale obecně je problém u odrůd delší vegetační ozdobou. Ty ranější odrůdy jsou na tom trošičku lépe. Ale já bych se vrátil k té otázce. Já předpokládám, že produkce se bude blížit průměru. Rozhodně zatím žádný rekordy, co se týká sklizně brambor, padat nebudou.

  • Někteří brambor a teď zvažují, jestli se vůbec do skladování úrody právě kvůli drahým energiím, jak už jsem o tom mluvil, pouštět. Co tady hodlají s letošní sklizní dělat?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají