Ranní interview

Čeští vojáci v silách rychlé reakce NATO: Jsme připraveni nasadit i těžkou brigádu, upřesňuje velvyslanec Landovský

Ranní interview

Čeští vojáci v silách rychlé reakce NATO: Jsme připraveni nasadit i těžkou brigádu, upřesňuje velvyslanec Landovský
Členské státy NATO v Evropě

Radiožurnál

V Madridu začíná summit NATO. Aliance plánuje zvýšit počet vojáků v silách rychlé reakce na více než 300 tisíc. Na programu bude také další pomoc Ukrajině nebo přihlášky Švédska a Finska do aliance, které blokuje Turecko. „Česká republika se přihlásí do různých úrovní pohotovostního systému, nasadíme tam to, co máme,“ oznámil český velvyslanec při NATO Jakub Landovský. „I veřejnost žádá jasné bezpečnostní záruky a aliance na to musí reagovat,“ dodává.
Jiří Chum

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Úterý 28. června, 7 51 v Madridu právě dnes začíná třídenní summit NATO. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg před jeho zahájením oznámil, že aliance zvýší počet vojáků v silách rychlé reakce na více než 300000 z dosavadních 40000. Premiéři a prezidenti členských států NATO budou ve španělské metropoli probírat taky další pomoc Ukrajině nebo přihlášky Švédska a Finska do aliance, které blokuje Turecko. Hostem ranního interview jo teď už český velvyslanec při NATO Jakub Landovský. Dobré ráno. Dobré ráno do Prahy. Bude se ČR podílet na tom avizovaném navýšení vojáků pro alianční síly rychlé reakce a případně v jakém počtu?

  • Bezesporu, a to v několika rovinách.

  • Tou první je přímo přítomnost na, řekněme na slovenském území v podobě té jedné z těch osmi bojových uskupení NATO, kdy ČR zastává roli toho rámcového národa a tam se bude jednat o plus - 400 až 600 vojáků podle typu toho úkolu a potom samozřejmě i naše jednotky dále budou působit na Baltu, kde máme zhruba přítomnost v podobě jedné čety a jedné roty, tedy nějakých 200 lidí, až 300 lidí tom baltském prostoru té Litva a Lotyšsko a pak také některé naše jednotky, zejména ty specializované, například oblasti ochrany zbraní hromadného ničení, budou součástí toho pohotovostního systému a jeho největší novinkou je, že ty jednotky dneska vědí, kam půjdou. To znamená, že v případě nějakého konfliktu tam existuje předurčený těch jednotek do určité geografické oblasti.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají