Ranní interview

České vorařství bojuje o zápis na seznam UNESCO. Jakou šanci má v konkurenci s chovem lipicánů nebo zpracováním čaje v Číně?

Ranní interview

České vorařství bojuje o zápis na seznam UNESCO. Jakou šanci má v konkurenci s chovem lipicánů nebo zpracováním čaje v Číně?
vor, vorařství

Radiožurnál

„Český móře, dřevenej chleba, špižník...“ Tyto a řada dalších slangových výrazů, které se váží k tradici plavení dřeva po řekách, by se mohly už za pár dní dostat na na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Rozhodne se o tom tento týden na zasedání v marockém Rabatu, kam odjela i česká delegace včetně šéfa Národního ústavu lidové kultury Martina Šimšy. Proč si vorařství zaslouží mezinárodní ochranu?
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A my pluli dál a dál. Tak schválně, jestli tušíte, co znamenají tato spojení českému hře? Dřevěný chleba? Špionážní k. No, všechno se to váže k vorařství, tedy k tradici plavení dřeva po řekách. A český moře byla jednoduše Vltava špionážních zase jeden z bodů, na kterém býval i zásoby jídla a ohniště. Tradice vorařství právě včetně slangu by mohla být nově na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Rozhodne se o tom tento týden na zasedání v marockém Rabatu, kde už je taky ředitel Národního ústavu lidové kultury Martin Šimša. Dobrý den do Maroka. Dobrý den. Vy jste jako má vorařství šanci na zapsání na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Bude to na zasedání v Maroku už jenom formalita?

  • Doufáme, že to už bude víceméně jenom to oficiální vyhlášení, to zveřejnění, protože dosavadní proces hodnocení proběhl bez jakýchkoliv problémů. Nebyly ani v jednom z těch pěti hlavních bodů výhrady, a to je vždycky nejdůležitější. V případě, že jsou nějaké problémy, většinou se dostávají ty národní delegace oznámili dopředu, aby je buďto dokázali opravit anebo prostě zaujali k tomu nějaký postoj. My jsme žádné nedostali, takže předpokládáme, že se většině vorařství bude za.

  • Tanec musí položit známou filmovou otázku komu tím prospějete? To je. Proč si vlastně podle vás vorařství zaslouží mezinárodní ochranu?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají