Ranní interview

Čekací doba na logopeda půl roku? „Je lepší počkat si na skutečného odborníka,“ říká logopedka

Ranní interview

Čekací doba na logopeda půl roku? „Je lepší počkat si na skutečného odborníka,“ říká logopedka
Logopedie, výuka výslovnosti, dítě, školák, učitel (ilustrační foto)

Radiožurnál

Předškolní děti stále častěji navštěvují logopeda. Pomoc logopedů vyhledává i čím dál více dospělých. Celkově počet logopedických pacientů vzrostl o čtvrtinu. Co to způsobuje? „Velkým faktorem je skvělá zdravotní péče – lékaři jsou velmi úspěšní v záchraně života, zachraňují velmi nedonošená miminka nebo velmi komplikované porody,“ říká Barbora Richtrová, členka Asociace klinických psychologů. Jak poznat, že dítě potřebuje logopedickou pomoc? Poslechněte si celý rozhovor.
Petr Král

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Extrémně rychlá nesrozumitelná řeč, vadné tvoření hlásek, šišlání. Tak to jsou jenom některé z vad řeči, kvůli kterým stále častěji chodí na logopedii už předškolní děti. Právě před nástupem do školy totiž bývá náprava řeči nejsnazší. Už před pandemií koronaviru měli ale podle asociace logopedů ve školství vadu výslovnosti asi dvě pětiny předškoláků. V posledních letech jich ale přibývá a pomoc logopedů vyhledává.

  • I čím dál tím více dospělých. Naším hostem je teď členka asociace klinických psychologů Barbora Richterová. Dobrý den.

  • Dobrý den. Praktik.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají