Radioporadna

Rovná záda školních dětí. Praktické rady rodičům od profesionální instruktorky Soni Šplíchalové

Radioporadna

Rovná záda školních dětí. Praktické rady rodičům od profesionální instruktorky Soni Šplíchalové
Při bolestech zad je dobré pokusit se o rehabilitaci, o regeneraci páteře nebo pohybového aparátu

Hradec Králové

Při bolestech zad je dobré pokusit se o rehabilitaci, o regeneraci páteře nebo pohybového aparátu. Správné dýchání i chůze, vše přispívá k tomu, aby nás záda nebolela.
Blanka Malá

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 11 hodin, osm minut a právě teď otvíráme další z našich radiu poraden, tentokrát tedy s pondělním datem 19. srpna. A pakliže jste byli pozornými posluchači, tak jistě víte, že dnes se chceme věnovat našim nejmenším.

  • Které čeká škola už za pár dní. No, hlavně tomu, jak správně sedět v té škole, jak třeba sedět i doma, když píšete úkoly? A to proto, protože když si vzpomenu na svá mladá léta, tak nebyly mobily, nebyly tablety, těch počítačů bylo hodně pomálu. No a my jsme jako děti běhaly venku, měli jsme dostatek toho přirozeného pohybu, takže tam asi nebyl žádný velký problém. Ale dnešní generace je zcela jiná. A to mi určitě potvrdí i náš dnešní host, Mgr. Soňa Šplíchalová, instruktorka pilates. Dobré dopoledne. Vítám. A dobré dopoledne. Děkuji za pozvání. Ano. Přesně tak. Potvrdím to velice ráda, protože v podstatě když se ohlédneme, tak ten poměr mezi sezením a běháním a stáním a pohybem se změnil desetkrát z porovnání třeba před 20 lety, takže člověk by se tím nezabýval nebo řekl bych doslova, nedělali bychom s tím takové cavyky. Kdyby to bylo jako dřív a děti přišly domů ze školy, práskne taškou a běželi ven. Honili se, jezdili na kole, utíkali. Ale dnes tomu bohužel tak není a průměrný školáček stráví sezením čtyři až pět hodin. Pokud je aktivněji, má aktivní pohyb odpoledne a pokud nemá, tak bohužel až 10 hodin člověk dneska prostředí. To je hrozná doba. To je strašná doba. Proto je potřeba když nic, tak se alespoň věnovat tomu správnému sezení. Ono správný sed nebo sezení jako takové v podstatě člověk má od přírody dané jako umím dýchat takovým stát, umím chodit, umím sedět, není to nic extra. Ale jak se říká, co se v mládí naučíš, ve stáří, jako když najdeš. Tak že by občas rodiče měli dohlédnout, aby to dítě sedělo tzv. správně. A co to je? Velice jednoduše to, co nám říkávali maminky, tatínkové, učitelky se rovně na příjmu se. Narovnej si záda, zastrč ty lopatky apod.. Takže ten rovný sed bych si ho ještě upřesníme, protože úplně tak jednoduché to není. Ale apelovala bych na rodiče, aby od začátku dohlédli, aby si to dítě udělalo správný návyk a potom to vlastně používal automaticky, aby se to nemuselo přerušovat, ale aby umělo sedět správně a vůbec nemuselo o tom přemýšlet. Ale prostě to vzalo za své a ten správný sed měl automaticky.

  • A to už nemluvím o tom, že spousta rodičů tak děti dává odpoledne na kroužky, takže opravdu některé se ani ven nedostanou.

Více z pořadu