Pro a proti

Zvýšení odvodů OSVČ považuji za nešťastné, míní zástupce živnostníků. Je třeba srovnat současné disproporce, oponuje odborář

Pro a proti

Zvýšení odvodů OSVČ považuji za nešťastné, míní zástupce živnostníků. Je třeba srovnat současné disproporce, oponuje odborář
Daňové přiznání

Plus

Platí osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) státu málo? Měly by jejich odvody na sociální pojištění stoupnout, jak navrhuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS)? Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek věří, že jsou živnostníci zvýhodňováni, Josef Jaroš z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ale varuje před zjednodušujícím srovnáváním zaměstnanců a soukromníků.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ne. V příštích třech letech by mohly stoupnout odvody ose večer za sociální pojištění až o 60 %. Uvažují o tom ministři financí a práce Zbyněk Stanjura z ODS a Marian Jurečka z KDU-ČSL. Jde o racionální návrh, jak získat peníze do státního rozpočtu a konsolidovat veřejné finance. Platí podnikatelé a živnostníci nepoměrně méně než zaměstnanci, kteří ovšem nenesou podnikatelské riziko a narodí na rozdíl od osmi večer čerpají dovolenou či nemocenskou. Srovnal, aby se tímto návrhem nespravedlnost systému nebo by se vytvořila jiná, která by poškodila české podnikatelské pro středí a proti Karolíny Koubové.

  • A já už tady ve studiu vítám předsedu Asociace samostatných odborů a člena evropského hospodářského výboru Bohumíra Dufka. Dobrý den. Dobrý den. A po telefonních linkách je naším hostem také předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Josef Jaroš. Vítejte. Dobrý den. Dobré dopoledne. Pánové, poprosím o stručnou odpověď na úvod platí osoby samostatně výdělečně činné státu málo? Měli by jejich odvody stoupnout, pane Dufku?

  • Tak ta odpověď je jednoduchá. Většina podnikatelů, která si neplatila vyšší odvody na důchod, na sociální, tak samozřejmě dneska naříká, protože má absolutně nejnižší důchod. Takže z tohoto pohledu můžeme říct jednoznačně, že samozřejmě ano. A myslím si, že zodpovědné osoby tady v tom případě zasáhl stát.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají