Pro a proti

Zestátnění části ČEZu? Stát by měl mít v rukou strategický podnik, míní analytik. Vedlo by to ke konci pražské burzy, varuje ekonom

Pro a proti

Zestátnění části ČEZu? Stát by měl mít v rukou strategický podnik, míní analytik. Vedlo by to ke konci pražské burzy, varuje ekonom
ČEZ (ilustrační foto)

Plus

Vláda před několika dny schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, který otevírá cestu k zestátnění energetické skupiny ČEZ. Je potřeba kvůli energetické soběstačnosti restrukturalizovat a rozdělit ČEZ na státní a soukromou část? „Určitě ne,“ míní ekonom společnosti Capitalinked Radim Dohnal. „Je to účelné. Nemusí se to týkat plné kontroly ČEZu, ale přinejmenším strategických částí,“ reaguje energetický analytik Jiří Gavor. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS dnes míří do Temelína necelý týden poté, co vláda schválila upravený návrh o přeměnách obchodních společností a družstev přezdívaný Lex ČEZ. Tato novela by státu ulehčila rozdělení a restrukturalizace energetického gigantu. Snižuje totiž kvalifikovanou většinu potřebnou pro souhlas s transformací dané společnosti na 75 % přítomných akcionářů. Jde o způsob převzetí, který hraničí s praktikami autoritářského režimu, nebo o legitimní cestu, jak kvůli energetické krizi zajistit kontrolu státu nad výrobou elektřiny a stát se energeticky soběstačnými.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Já už ve studiu vítám ekonoma společnosti Capitalinked Radima Dohnala. Dobrý den. Dobrý den. A po telefonních linkách zdravím ředitele asociace nezávislých dodavatelů energií, člena vládního výboru pro udržitelnou energetiku Jiřího Gavora. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají