Pro a proti

Zákon, podle kterého soudíme, je 70 let starý. Snižme represe za nakládání s drogami podle jejich škodlivosti, žádá drogový expert Mravčík

Pro a proti

Zákon, podle kterého soudíme, je 70 let starý. Snižme represe za nakládání s drogami podle jejich škodlivosti, žádá drogový expert Mravčík
Šaman v ekvádorské Amazonii během skutečného obřadu ayahuasky

Plus

Je spravedlivý rozsudek 8 let vězení pro polské manžele, kteří obchodovali s nápojem peruánských šamanů, ayahuascou? Hosté Pro a proti se shodují, že soud při vynesení verdiktu nepochybil, ale zákon, podle kterého postupoval, nebere v potaz změny, které společnost i věda ve vztahu k omamným látkám učinily v posledních dekádách.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobré dopoledne přeje Karolína Koubová. Osm let vězení kvůli nelegálnímu obchodování s maskou. Verdikt, který nad polskými manželi Kondisovi v říjnu vynesl olomoucký vrchní soud, vyvolal otazníky nad tím, zda je přiměřený. Piráti prostřednictvím šéfa svého poslaneckého klubu Jakuba Michálka žádají prezidenta Miloše Zemana o snížení či prominutí trestu. Podle nich ale také podle řady odborníků z řad adiktologie je nespravedlivý. Poukazují na nízkou společenskou i zdravotní škodlivost látky DNT obsažené v koncentrovaném nápoji z peruánské liány. A také na to, že za závažnější trestný čin i odchází jejich pachatelé s výrazně nižšími tresty. Mají pravdu.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Vítám ve studiu předsedu Soudcovské unie Libora Vávru. Dobrý den. Dobrý den. A mým hostem po telefonních linkách je poradce národního protidrogového koordinátora Viktor Mravčík. Dobrý den i vám. Dobrý den. Pánové. Jak je zvykem, na úvod tohoto pořadu poprosím o stručnou odpověď a probereme detaily hned následovně. Pane soudce, vynesl soudce Vladimír Hendrych přiměřený trest?

Více z pořadu