Pro a proti
Z Česka se masivně jezdí na Tchaj-wan, tvrdí Zaorálek. Do sousedních zemí jezdíme daleko víc, nesouhlasí Vystrčil
Pro a proti
Plus
Svou návštěvu Tchaj-wanu končí předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Dává taková cesta hodnotový i hospodářský smysl, nebo riskuje Česká republika zbytečnou konfrontaci s Čínou? Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zdůrazňuje lidskoprávní i hospodářské přínosy těchto cest, bývalý ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) kritizuje, že Česko nemá jasno, co návštěvami ostrovní země sleduje.
Karolína Koubová
Přepis epizody
-
Předsedkyně PS Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 končí návštěvu Tchaj-wanu a spolu s dosud největší delegací podnikatelů i politiků se vrací zpátky do ČR. Jaká je bilance této cesty? Dává angažmá Česka, malé země bývalého východního bloku, ve vzdáleném regionu Dálného východu, smysl z hlediska hodnotového i ekonomického? Nebo ČR riskuje zbytečnou konfrontaci s Čínou, jejíž ambasáda v Praze se proti aktuální cestě české předsedkyně sněmovny na Taiwan ostře ohradila.
-
Proti.
-
A ve studiu už vítám bývalého ministra zahraničních věcí z ČSSD Lubomíra Zaorálka, předsedou Masarykovy demokratické akademie. Dobrý den. Dobrý den přeji. A do našeho přenosového vozu zdravím. Do diskuse rovněž zvu předsedu Senátu Miloše Vystrčila z ODS, který má s cestou na Tchaj-wan své zkušenosti. Dobrý den. Hezké dopoledne. Pánové, poprosím na úvod opravdu pokud možno třeba jednovětou odpověď. Pak to rozebereme podrobně. Ale abychom si definovali ty pozice. Podle vás, pane Zaorálku, převažují přínosy nebo zápory té aktuální výpravy české delegace na Tchaj-wanu?